Wszystko wskazuje na to, że rodzice wcześniaków będą mieli dłuższy urlop macierzyński. Takie rozwiązanie przyjął rząd. Urlop będzie wydłużony co najmniej o osiem tygodni, ale niektórzy rodzice będą mogli liczyć nawet na 15 tygodni wolnego.
Długość dodatkowego urlopu będzie ustalana indywidualnie i będzie zależała od stanu dziecka – informuje Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
– Skorzystać z niego będą mogli rodzice skrajnych wcześniaków, czyli dzieci, które urodziły się przed ukończeniem 28 tygodnia ciąży. Im przysługiwać będzie maksymalnie do 15 tygodni dodatkowego urlopu. Drugą grupę stanowią rodzice dzieci po ukończeniu 28 tygodnia ciąży, a przed ukończeniem 37 tygodnia. Oni skorzystają z urlopu maksymalnie do 8 tygodni – wyjaśnia minister Dziemianowicz-Bąk.
Trzecią grupą będą rodzice dzieci, które urodziły się w terminie, ale które wymagają dłuższej hospitalizacji.
Zdaniem dr Grażyny Pazery, kierownik Klinicznego Oddziału Neonatologii wydłużenie urlopu macierzyńskiego dla rodziców, którzy urodzili dzieci przed planowanym terminem jest bardzo dobrą inicjatywą. Jak mówi, dzieci urodzone przedwcześnie w szpitalu przebywają dwa, trzy, a nawet 4 miesiące dłużej, niż dzieci, które na świat przyszły o terminie.
– Noworodek urodzony przed planowanym terminem wypisany zostaje do domu z ogromną ilością zaleceń i kontroli w różnych poradniach. I ten czas dla rodziców jest niezwykle ważny, by dziecko mogło odbyć te wszystkie wizyty w poradniach. Poza tym, nadal konieczna jest bezpośrednia obecność rodzica przy dziecku po to, żeby stymulować jego rozwój. Wcześniaki w większości przypadków dorównują dzieciom urodzonym o czasie, ale tego czasu potrzebują nieco więcej – wyjaśnia dr Grażyna Pazera.
Zasiłek za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił 100 proc. podstawy zasiłku.
Obecnie, zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy urlop macierzyński trwa 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka. Po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego można zrezygnować z pozostałej jego części i powrócić do pracy.
Teraz projekt zmian w ustawie w sprawie urlopu rodzicielskiego trafi do parlamentu. Minister Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej zadeklarowała, że nowe przepisy miałyby zacząć obowiązywać wiosną przyszłego roku.
W województwie świętokrzyskim co 10 dziecko rodzi się przed planowanym terminem.