Na raka prostaty umiera rocznie 7,5 tys. mężczyzn. By zmniejszyć te statystyki Świętokrzyskie Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator” od ponad dwóch dekad promuje i zachęca do wykonywania badań profilaktycznych.
W środę (6 listopada) w ramach akcji „Środy z profilaktyką” członkowie stowarzyszenia opowiadali o swoich przeżyciach w walce z chorobą i zachęcali do badań.
Janusz Marszycki, prezes stowarzyszenia podkreśla, że dzisiaj metody leczenia raka, w porównaniu z tym sprzed 20, a nawet 10 lat są o wiele skuteczniejsze, ale bardzo ważne jest szybkie wyrycie choroby.
– W stowarzyszeniu dążymy do tego, by przychodzili do nas ludzie, którzy są zdrowi, którzy w odpowiednim momencie udali się do lekarza specjalisty. By tak się stało trzeba dbać o siebie. W przypadku raka jądra trzeba się kontrolować samemu. Nawet najmniejszy guzek może okazać się nowotworem złośliwym. Z kolei w przypadku raka prostaty w początkowym stadium choroby nie ma żadnych objawów. Pojawiają się dopiero wtedy, gdy rak zagnieździ się już w organizmie. Dlatego tak ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych – apeluje Janusz Marszycki.
Agnieszka Białas-Sitarska, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia przypomina, że na terenie naszego województwa działa prawie 30 poradni urologicznych, które mają kontrakt z NFZ.
– Do urologa wymagane jest skierowanie, które można uzyskać u lekarza rodzinnego. Następnie należy zapisać się na wizytę do specjalisty. To nic nie kosztuje i nie boli, a może uratować życie. Dokładne terminy leczenia można znaleźć na stronie terminyleczenia.nfz – podpowiada Agnieszka Białas-Sitarska.
Listopad jest miesiącem świadomości nowotworów męskich.