Mural, którego projektantem jest Rafał Olbiński został w czwartek (7 listopada) oficjalnie odsłonięty na ścianie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego. Dzieło przedstawia między innymi ludzi idących w stronę wielkiego miasta. Droga, po której się poruszają wybiega ze szkolnego zeszytu, a chmury na niebie przyjmują kształt kontynentów.
Sam Rafał Olbiński jest absolwentem I LO w Kielcach. Pytany dziś o inspirację odpowiedział żartobliwie: Honorarium. Dobry humor nie opuszczał go również podczas rozmowy z dziennikarzami. Jak zapewniał, pomysł na to, co mural ma przedstawiać, nie rodził się w bólach, ale nie pojawił się też od razu.
– Nigdy nie ma czegoś takiego, że nagle jakiś pomysł powstaje. Te pomysły ciągle są, kłębią się w głowie, dopiero pretekst sprawia, że się krystalizują – tłumaczył.
Mural namalował Igor Kowalczyk, artysta, który specjalizuje się w dużych projektach tego typu. Jak mówił Rafał Olbiński, ostateczny efekt mu się podoba. – Nawet mi się śnił ten mural dzisiaj. Trochę inaczej wyglądał we śnie. Gorzej. Oryginał, dzięki artyście, który go namalował, jest znacznie lepszy – podkreślał Rafał Olbiński.
Uczniowie I LO, z którymi rozmawiało Radio Kielce oceniają mural pozytywnie. Choć niebezkrytycznie.
– Na pewno jest ładniej dzięki niemu, dzięki tym kolorom. Ale nie jest w moim stylu. Za kolorowy – stwierdziła jedna z licealistek.
Waldemar Pukalski, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach mówi, że jest to szkoła, której absolwenci poradzą sobie wszędzie. Zresztą wielu byłych uczniów mieszka poza granicami Polski.
W uroczystościach uczestniczył Bartłomiej Zapała, zastępca prezydenta Kielc, który sam jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego imienia Stefana Żeromskiego. Jak stwierdził, mural zaprojektowany przez Rafała Olbińskiego jest świetny.
– Każdy powinien go zobaczyć i zinterpretować. Twórczość Rafała Olbińskiego bywa przewrotna i zmusza do myślenia – podkreślał.
Pomysłodawcą ozdobienia ściany liceum muralem było Stowarzyszenia Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego „Żeromszczacy”, które zdobyło na ten cel pieniądze w ramach Budżetu Obywatelskiego. Dzieło jest proekologiczne, zostało namalowane farbami, które wychwytują zanieczyszczenia powietrza. Odsłonięcie muralu jest jednym z elementów uroczystości 300-lecia szkoły.