Myszkę komputerową oraz telefon komórkowy prześwietlali w piątek (8 listopada) bardzo dokładnie naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej. Okazją do tej pokazu była 129. rocznica odkrycia promieniowania rentgenowskiego.
Jak mówi dr hab. Wojciech Depczyński, kierownik laboratorium radiografii i tomografii komputerowej CENWIS Politechniki Świętokrzyskiej, Wilhelm Roentgen nieznane nauce promieniowanie odkrył przypadkiem.
– Prowadził badania emisji elektronów i w pewnym momencie zorientował się, że film fotograficzny, który miał służyć dokumentowaniu badań uległ zaciemnieniu. Początkowo myślał, że to jakiś błąd, że dostało się do niego światło, ale później ustalił, że było to efektem promieniowania, które przedostaje się przez nieprzezroczyste dla światła widzialnego przedmioty – tłumaczy.
Wilhelm Roentgen nazwał je promieniowaniem X. Dziś bez jego odkrycia nie wyobrażamy sobie świata. Dzięki promieniom rentgenowskim możemy zarówno zaglądać do wnętrza ludzkiego ciała, jak i prześwietlać przedmioty. Na przykład na lotniskach.
Do wnętrza przedmiotów zaglądają również naukowcy z laboratorium radiografii i tomografii komputerowej CENWIS. Dr hab. Wojciech Depczyński tłumaczy, że jest to możliwe dzięki bardzo nowoczesnemu tomografowi.
– Nie ma takiego drugiego na świecie – zapewnia.
Politechnika prowadzi badania dla wielu firm, między innymi z branży AGD. Ale zgłaszają się przedsiębiorcy z prawie każdej dziedziny, którzy chcą sprawdzić czy w ich produktach są niedostrzegalne gołym okiem wady.
– Przemysł samochodowy, tu też mamy stałych klientów. Również mikroelektronika i sensory. Poszukiwaliśmy na przykład kabelka, który miał grubość 18 mikrometrów. To mniej więcej jedna czwarta ludzkiego włosa. I z sukcesem znaleźliśmy – mówi dr hab. Wojciech Depczyński
Laboratorium jest w stanie prześwietlać większe przedmioty – na przykład dzwony. Takie zlecenie złożyli naukowcy z Politechniki Częstochowskiej, którzy opracowali aplikacje do przewidywania dźwięku dzwonów. Kieleckie laboratorium ma natomiast sprawdzić, czy dzwony zostały dobrze odlane.