Świętokrzyskie Centrum Onkologii wdrożyło nowatorskie rozwiązania w radioterapii, które mają poprawić bezpieczeństwo pacjentów i jakość leczenia.
Szpital jako pierwszy w Polsce wykorzystuje system zwiększający precyzję ułożenia pacjenta podczas radioterapii. Dzięki temu dawka promieniowania precyzyjnie dociera do guza i jednocześnie ogranicza dawkę w narządach sąsiadujących z nim – mówi dr nauk fizycznych Paweł Wołowiec, kierownik Zakładu Fizyki Medycznej w ŚCO.
– To jest taka specjalna technika leczenia promieniowaniem jonizującym, w której wykorzystywana jest wiązka helikalna. Polega to na tym, że pacjent, który leży na stole terapeutycznym jest przesuwany, a wokół niego obraca się źródło promieniowania jonizującego i napromienia pacjenta – wyjaśnia Paweł Wołowiec.
W związku z tym teraz, wykonując obrazowanie przed rozpoczęciem sesji terapeutycznej, uzyskiwany jest obrazy o jakości prawie takiej samej, jak przy użyciu tomografii komputerowej i lekarze doskonale widzą zarówno tkanki miękkie, jak i kości. Dzięki temu zespół fizyków medycznych jest w stanie z większą dokładnością ułożyć i leczyć pacjenta, zapewniając mu jeszcze większe bezpieczeństwo.
– W porównaniu do konwencjonalnych medycznych akceleratorów liniowych jesteśmy w stanie napromienić guzy, czy zmiany nowotworowe o długich kształtach, skomplikowanych kształtach. Dzięki temu jesteśmy w stanie dostarczyć przepisaną dawkę promieniowania do obszaru guza, jednocześnie jak najlepiej oszczędzając tkanki, zdrowe narządy otaczające guz – dodał dr Paweł Wołowiec.
Rocznie w Zakładzie Radioterapii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii realizowanych jest około 2,5 tys. procedur napromieniania.