Dzieciństwo bez przemocy – to temat ogólnopolskiej kampanii, ale też dwudniowej konferencji, realizowanej przez Instytut Nauk o Bezpieczeństwie na Wydziale Prawa i Nauk Społecznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Z inicjatywą zorganizowania wydarzenia wyszli studenci działający w kole naukowym Egida Securitas. Jeden z jego członków, Przemysław Tomaszewski – student trzeciego roku bezpieczeństwa narodowego, wyjaśnił, że zdrowie i bezpieczeństwo najmłodszych powinno być najważniejszą sprawą dla wszystkich dorosłych.
– Powinniśmy dbać o dzieci, szczególnie, że teraz jest ich coraz mniej. Cała kampania ma na celu pokazanie skali problemu przemocy wobec dzieci, ale też tego, w jaki sposób należy o nie dbać. Powinno się o tym mówić jak najwięcej – zaznaczył.
Dziekan Wydziału Prawa i Nauk Społecznych UJK, prof. Marek Leszczyński, zwrócił uwagę, że kwestia przemocy wobec dzieci jest niezwykle istotna z punktu widzenia jego pracowników i studentów.
– Mamy kierunki: prawo, bezpieczeństwo narodowe, kryminologia. Studiujące na nich osoby są żywotnie zainteresowane tą tematyką. A problem dotyczy każdego, niezależnie od statusu społecznego, wykształcenia, pochodzenia, dlatego że zjawisko przemocy występuje właściwie we wszystkich grupach społecznych. Oczywiście ma różne natężenie. Stąd jest to ważna inicjatywa z punktu widzenia naukowego i dydaktycznego. Popularyzacja wiedzy w tym zakresie wśród młodych osób jest elementem kształtowania pewnej kultury, kultury wychowywania bez przemocy, kultury budowania więzi społecznych, opartych o dobre, pozytywne wartości, pozytywne relacje w rodzinie, bo tu buduje się podstawę. Cała reszta jest pochodną tego, w jakim środowisku funkcjonujemy, w jaki sposób jesteśmy wychowywani, jaki typ więzi i relacji budujemy w rodzinie – tłumaczył.
Dr Piotr Zalewski z Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie stwierdził, że przemoc wciąż jest obecna w wielu domach, co potwierdzają dane statystyczne.
– Ostanie badanie CBOS z 2022 roku pokazuje, że ponad 30 proc. społeczeństwa akceptuje stosowanie przemocy fizycznej, kar cielesnych wobec dzieci, więc to jest jasny sygnał, że każdy z nas musi zrobić wszystko, żeby te trendy odwrócić, żeby przede wszystkim przebudować naszą świadomość i nasze nawyki. Musimy inaczej spojrzeć na problem, który dobrze znamy. Stąd w sposób naturalny UJK zaangażowało się w tę kampanię, która jest kampanią ogólnopolską i prawie 6 tys. podmiotów aktywnie w niej uczestniczy – podkreślił.
Konieczna jest zmiana sposobu myślenia, bo jak zaznaczył Piotr Zalewski, bicie dziecka jest przestępstwem.
– Powiedziałbym nawet, że jest to zbrodnia nie tylko wobec osoby, którą kochamy, ale także w stosunku do ludzkości, bo ten wzór kulturowy będzie przenoszony i powielany w następnych pokoleniach – powiedział.
Podczas dwudniowej konferencji prawnicy mówią o prawno-karnych aspektach krzywdzenia dzieci, natomiast psychologowie, psycholodzy opowiadają o psychologicznych aspektach.
– Pochylimy się nad problemem z socjologicznego punktu widzenia, ale powiemy też o demoralizacji nieletnich jako pewnego bagażu, który niestety niesiemy w przyszłość – dodał Piotr Zalewski.
Właśnie o psychologicznych aspektach krzywdzenia dzieci mówiła mgr Anna Linowska z Pracowni Psychologii Klinicznej i Psychoterapii, Katedry Psychologii na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UJK. Powiedziała, że przemoc wobec dzieci niejedno ma imię.
– Krzywdzenie dzieci nie jest tylko przemocą fizyczną i seksualną, ale ma wiele innych aspektów, o których ludzie zazwyczaj nie mają pojęcia, dlatego tak ważna jest psychoedukacja w tym temacie. Bo ośmieszanie, szydzenie, ale też zaniedbywanie dziecka pod względem takich przyziemnych spraw, jak ubioru czy opieki medycznej również jest formą krzywdzenia – uczulała.
Konsekwencje przemocy psychicznej widać w wielu obszarach.
– Obejmują np. wytworzenie się u takiego dziecka zaburzeń lękowych, depresyjnych, samookaleczeń, jako formę radzenia sobie z trudnymi emocjami, ale też jako sposób zwrócenia uwagi, że jest jakiś problem. Nie powinniśmy bagatelizować tego, kiedy widzimy u kogoś samouszkodzenia. Kolejna rzecz to obniżona samoocena i poczucie własnej wartości. Taki człowiek traci też zaufanie, nie chce się angażować w relacje społeczne. Może też powodować agresję, czyli zachowania agresywne dzieci do dzieci, jako formę rozładowywania napięcia – wymieniała Anna Linowska.
Czwartek, 14 listopada będzie drugim dniem konferencji na UJK. O problemie przemocy wobec dzieci będziemy rozmawiać na antenie Radia Kielce w czwartek, w programie „Punkty widzenia”.
Organizatorami kampanii „Dzieciństwo bez przemocy” w skali ogólnokrajowej są: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajowa Koalicja na rzecz Ochrony Dzieci, a głównym parterem Rzeczniczka Praw Dziecka.
Program drugiego panelu konferencyjnego, 14 listopada, godz. 11.20, sala Ceart A Wydział Pedagogiki i Psychologii, Kielce ul. Krakowska 11:
– karnoprawne aspekty krzywdzenia dzieci – dr Ryszard Mochocki, INP WPiNS UJK;
– psychologiczne aspekty krzywdzenia dzieci – mgr Alina Linowska, Katedra Psychologii, WPP UJK;
– społeczne aspekty krzywdzenia dzieci – dr Monika Siwek, KEiF WPiNS UJK.