W sobotę (16 listopada) w Kielcach obchodzony będzie Dzień Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelit. To rzadka choroba, na którą w Polsce cierpi około 50 tys. osób, a co czwarta z nich jest niepełnoletnia.
Jak informuje dr Beata Gładysiewicz, gastroenterolog, prezes Towarzystwa „J-elita”, do nieswoistych zapaleń jelit zalicza się chorobę Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz mikroskopowe zapalenie jelita.
– W przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego podstawowym objawem są biegunki z krwią, ewentualnie bóle brzucha. Mogą wystąpić również objawy pozajelitowe jak w przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna. W tej chorobie objawy mogą dotyczyć przełyku, żołądka, jelit. Dzieci mogą przestać rosnąć, mogą mieć zaburzenia pokwitania, czy zahamowanie tempa wzrastania – wyjaśnia doktor Gładysiewicz.
Magdalena Fogiel-Litwinek, członkini zarządu dodaje, że uczestnicy spotkania będą mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat tego, jak się prawidłowo odżywiać.
– Podczas tego spotkania prelekcje wygłoszą wybitni specjaliści. Opowiedzą o najnowszych trendach w leczeniu nieswoistych zapaleń jelit, jak pomóc osobom chorym, jak się prawidłowo odżywiać. Będzie można także porozmawiać z lekarzami, którzy zajmują się tymi chorobami. To choroba nieuleczalna, bardzo trudna dlatego staramy się, by osoby chore czuły się dobrze w społeczeństwie, czuły się wspierane i takie wsparcie dajemy – mówi Magdalena Fogiel-Litwinek.
Spotkanie z okazji Dnia Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelit odbędzie się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Rozpocznie się o godz. 11.00 i potrwa do godz. 13.00. Wstęp jest bezpłatny, ale wcześniej należy się zarejestrować pod numerem telefonu: 696 443 088 lub poprzez e-mail: foglit@gmail.com.