Przywrócić nazwiska i pokazać twarze ofiar okupantów z czasów II wojny światowej – to cel projektu, realizowanego wspólnie przez kielecką delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej oraz Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach.
Dr Marek Maciągowski, dyrektor OMPiO wyjaśnia, że działanie nosi tytuł „Przerwane życiorysy”. Zaprasza do udziału w nim osoby, które ukończyły 13 lat.
– Zachęcamy wszystkich, którzy mają w rodzinie, albo wśród znajomych historie o ludziach, o których nie wiedzą więcej niż to, że zginęli, zaginęli, działania wojenne doprowadziły do tego, że nie wrócili do rodzin. Nie ma znaczenia, czy to byli żołnierze, więźniowie, partyzanci, ludzie prześladowani czy wywiezieni na przymusowe roboty. Mamy bardzo wiele takich przypadków, że urywały się ich historie: nagle ktoś został wywieziony, nagle ktoś został powołany do wojska, zginął na wojnie… W pewnym momencie te losy się urywają. Rodzina ich szukała, często być może nawet nadal szuka. Chcemy, żeby wszyscy, którzy ich szukają/ szukali, opisali historię tych poszukiwań. Niezależnie od tego, czy zakończyły się powodzeniem czy nie – zaznacza. Historyk podkreśla, że na Wzgórzu Zamkowym często słyszy historie z Kielc lub regionu o urwanych losach ludzi. Bywa, że znane są fakty, ale brakuje informacji o ofiarach, albo znane są nazwiska, ale tajemnicą pozostają ich losy.
Aby wziąć udział w projekcie, należy opisać historię osoby, której życie „przerwała” II wojna światowa. Nie może to być osoba powszechnie znana.
– To jest projekt społeczny, ale też niezwykle współczesny – mówi dr Robert Piwko, naczelnik kieleckiej delegatury IPN. – Zachęcam do tego, by opowiadania o prywatnych historiach swoich rodzin przelewać na papier i tę opowieść snuć pięknym językiem polskim – apeluje.
W jak najlepszym wywiązaniu się z zadania mają pomóc warsztaty, które czekają na chętnych. Na pierwsze z nich naczelnik Robert Piwko zaprasza 30 listopada, w godz. 11.00-13.00 do delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach (aleja na Stadion1).
– Jako historycy, archiwiści, ci którzy opiekują się zbiorem archiwalnym, związanym z historią najnowszą czekamy na osoby, które (czy w ramach tego projektu, czy innych swoich potrzeb) chciałyby dowiedzieć, co się znajduje w instytucie, jak się pozyskuje materiały z instytutu, ale także, by mogły zobaczyć, jak wygląda nowa siedziba – dodaje.
Drugie warsztaty, tym razem pisarskie, odbędą się w sobotę, 7 grudnia, w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej na Wzgórzu Zamkowym.
Gotowe prace będzie można przesyłać do 14 marca 2025 roku. Opisane historie, które zdobędą najwyższe noty komisji oceniającej, zostaną opublikowane w specjalnym wydawnictwie.
Szczegółowe informacje i regulamin na internetowych stronach: kielce.ipn.gov.pl lub ompio.pl