Piłkarze Korony Kielce włączyli się w akcję „Movember”. Ma ona zachęcać panów do wykonywania badań profilaktycznych w kierunku wykrywania nowotworów męskich, czyli raka prostaty i raka jądra.
Wśród futbolistów, którzy dziś (15 listopada) wykonali badanie w szpitalu MSWiA w Kielcach byli m.in. Dominik Zator i Konrad Matuszewski.
– Wykonałem to badanie. Myślę, że każdy z nas powinien również w ten sposób dbać o siebie. To ważne, wiedzieć, że jest się zdrowym – przyznał Dominik Zator.
– W kampanię Movember włączyłem się po to, by promować wśród mężczyzn świadomość tego, że warto się badać. Dzisiaj po raz pierwszy poddałem się tej diagnostyce – powiedział Konrad Matuszewski.
Urolog Paweł Wrona przypomina, że rak prostaty jest diagnozowany u mężczyzn nawet przed 40. rokiem życia, a objawów jest kilka.
– To trudności w oddawaniu moczu, częste oddawanie moczu i jego czerwone zabarwienie. Dlatego zachęcam do wykonywania badań profilaktycznych. To nie jest skomplikowane. Takim badaniem jest badanie PSA z krwi oraz badanie USG. Może je zlecić lekarz z podstawowej opieki zdrowotnej, niekoniecznie specjalista, do którego wymagane jest skierowanie. Jeżeli wyniki badań będą nieprawidłowe, wówczas wskazane jest badanie urologiczne przez lekarza urologa – mówi Paweł Wrona.
Z kolei rak jąder dotyka mężczyzn już od 25. roku życia, a objawem jest wyczuwalne stwardnienie w okolicy moszny.
Justyna Sasin, rzecznik szpitala MSWiA w Kielcach przypomina, że mężczyźni, którzy chcieliby skontrolować stan swojego zdrowia mogą się zgłaszać do poradni urologicznej działającej w lecznicy.
– Niestety wielu mężczyzn nadal nie chce wykonywać badań profilaktycznych. Wstydzą się, uważają, że choroba ich nie dotknie. Te badania nic nie kosztują, a mogą uratować życie. W naszym szpitalu działa poradnia urologiczna, więc zapraszamy panów do nas – mówi Justyna Sasin.
Agnieszka Białas – Sitarska, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, że co roku w Polsce na raka prostaty umiera 7 tys. mężczyzn.
– Zaledwie co trzeci mężczyzna powyżej 35. roku życia odwiedził kiedykolwiek urologa. Po 55. roku życia odsetek ten wzrasta, natomiast nadal aż 61 proc. panów przyznaje, że nigdy nie konsultowało się z urologiem. Panowie, wasze zdrowie jest w waszych rękach. Trzeba się odważyć i wykonać badanie – apeluje Agnieszka Białas – Sitarska.
Według statystyk, aż od 25. do 30 proc. wszystkich nowotworów diagnozowanych u mężczyzn to nowotwory układu moczowo – płciowego.