Kto spoczywa w kwaterach grobowych z okresu I Wojny Światowej na cmentarzu w Nowej Słupi i dlaczego krzyże zostały zamienione? Dlaczego wysadzono wieże w klasztorze na Świętym Krzyżu? Kto walczył na Górze Chełmowej? Na te i inne pytania odpowiada najnowsza książka Marka Lisa „Wielka Wojna w cieniu Łysej Góry”.
Spotkanie promocyjne odbyło się w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi.
Jak podkreślał autor – praca nad zbieraniem materiału trwała od wielu lat, przy okazji kwerendy prowadzonej podczas opracowywania innych pozycji naukowych.
– Samo pisanie książki zabrało mi siedem miesięcy. Dlaczego taki temat? Zauważyłem, że wśród wielu pozycji historycznych przybliżających dzieje naszego regionu brakuje tych z okresu I Wojny Światowej, poza częścią legionową. Moja książka ma uzupełnić tę lukę. Całość jest poświęcona walkom, które stoczone zostały w latach 1914 – 1915 w rejonie Gór Świętokrzyskich. Wpisuje się ona w przypadającą w tym roku 110. rocznicę wybuchu Wielkiej Wojny – mówił.
Marek Lis dodał, że wiele materiałów zamieszczonych w książce to wynik współpracy ze Świętokrzyską Grupą Eksploracyjną.
– Ja mniej zajmuję się czynnym poszukiwaniem skarbów, jak robią to koledzy eksploratorzy, moją działką jest opracowanie naukowe ich znalezisk. Trzeba jednak podkreślić, że te odkrycia są niezwykle cenne dla badań historycznych – zaznaczył.
Taka współpraca to uzupełnienie działalności grupy – mówił jej szef Sebastian Grabowiec.
– Znamy teren Gór Świętokrzyskich, a dzięki naszym poszukiwaniom udało się potwierdzić kilka ważnych faktów z historii. Jako przykład podam miejsce stacjonowania pułku wojskowego w rejonie Góry Witosławskiej. Tam nie było do końca wiadomo, czy żołnierze stacjonowali w lesie czy w wiosce i my – na podstawie badań – dowiedliśmy, że obóz był w lesie, bo tam znaleźliśmy wiele pozostałości po nim. W książce można także zobaczyć zdjęcia monet czy broni z okresu Wielkiej Wojny, jakie zostały przez nas odnalezione – dodał.
Książka jest dostępna w lokalnych księgarniach i bibliotekach.