Rząd na ostatnim posiedzeniu zajął się m.in. reformą w ochronie zdrowia. Jednym z ważniejszych jej elementów jest opieka długoterminowa. Obecnie w ramach tej opieki funkcjonują Zakłady Opiekuńczo–Lecznicze i Zakłady Pielęgnacyjno–Opiekuńcze.
Minister do spraw polityki senioralnej Marzena Okła–Drewnowicz z Koalicji Obywatelskiej zwróciła uwagę, że w sytuacji, gdy społeczeństwo się starzeje zapotrzebowanie na tego typu opiekę będzie rosnąć.
– Poprzedni rząd nawet jednego euro nie sprowadził do Polski w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Na szczęście teraz po objęciu przez nas władzy te fundusze zostały odblokowane i pierwsze pieniądze przeznaczone na opiekę długoterminową do Polski już trafiły – przypomniała parlamentarzystka.
Marzena Okła–Drewnowicz dodała, że właśnie zakończył się nabór w ramach konkursu na opiekę długoterminową, na łóżka geriatryczne dla szpitali powiatowych.
– Wiem, że szpitale powiatowe z naszego województwa takie wnioski składały i liczę na to, że w wielu lecznicach powstaną nowe Zakłady Opiekuńczo–Lecznicze. Łącznie w ramach tego naboru do dyspozycji było 1,3 mld zł. Są to więc znaczne pieniądze, które zasilą opiekę długoterminową – zaznaczyła parlamentarzystka.
Opieka długoterminowa musi być skoordynowana. Dlatego zdaniem Marzeny Okły–Drewnowicz należy wzmocnić opiekę domową, stąd projekt ustawy o bonie senioralnym, który jest w trakcie bardzo zaawansowanych konsultacji. Należy też otworzyć Domy Pomocy Społecznej na opiekę długoterminową. To jednak z kolei wymaga uzgodnień międzyresortowych.
Obecnie na opiekę długoterminową w kraju oczekuje ponad 11 tys. osób.