W Radoszycach najprawdopodobniej kupowano stanowiska kierownicze w szkołach i gminnych instytucjach – to najnowsze ustalenia CBA. Właśnie z tego powodu w ubiegłym tygodniu aresztowano burmistrza gminy, a dwie osoby na kierowniczych stanowiskach usłyszały zarzuty.
Jak informowaliśmy funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Krakowie 12 listopada 2024 roku zatrzymali Burmistrza Miasta i Gminy Radoszyce oraz dwie kobiety: kierowniczkę Centrum Usług Wspólnych oraz dyrektorkę Publicznego ZOZ w Radoszycach. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Kielcach.
Na stronie CBA pojawił się komunikat, w którym wskazano, że korupcja dotyczyła kupowania stanowisk.
– Z ustaleń śledczych wynika, że burmistrz Radoszyc w związku z pełnieniem funkcji publicznej wielokrotnie przyjął korzyść majątkową w zamian za zatrudnienie określonych osób w placówkach oświatowych lub innych podległych jednostkach UMiG Radoszyce. Dodatkowo został mu przedstawiony zarzut przywłaszczenia praw autorskich cudzego utworu.
Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Kielcach zastosował wobec burmistrza Radoszyc tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy z możliwością uchylenia pod warunkiem wpłaty 25 tys. zł poręczenia w terminie 10 dni, połączonego wówczas z dozorem policji i zakazem kontaktowania się pozostałymi podejrzanymi. Prokurator złożył na posiedzeniu sprzeciw od aresztu warunkowego.
– Obecnie oskarżony czeka w areszcie na rozpatrzenie zażalenia przez sąd – mówi prokurator Tomasz Rurarz.
– Jeżeli sąd nie przychyli się do zażalenia prokuratora, to wtedy poręczenie zostanie przyjęte i burmistrz będzie mógł opuścić areszt. Kwota wskazana przez sąd została już przez podejrzanego wpłacona, więc za kilka dni poznamy decyzję sądu. Dopiero wtedy burmistrz będzie mógł opuścić areszt – wyjaśnia.
Z kolei jeśli chodzi o zatrzymanie kobiety prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze. Dyrektorka Publicznego ZOZ w Radoszycach została zawieszona w czynnościach służbowych, a prokurator zastosował wobec niej dozór policji oraz poręczenie majątkowe. Natomiast wobec kierowniczki CUW w Radoszycach prokurator zastosował poręczenie majątkowe i dozór policji.
Dyrektorka Publicznego Ośrodka Opieki Zdrowotnej w Radoszycach miała przyjąć pieniądze w zamian za zatrudnienie osoby na czas nieokreślony. Kierowniczka Centrum Usług Wspólnych w Radoszycach jest z kolei podejrzana o przekroczenie uprawnień i działanie na szkodę interesu publicznego w związku z ujawnieniem przez nią (na polecenie przełożonego) innemu przedsiębiorcy, istotnych informacji odnośnie złożonych ofert, czym miała umożliwić mu wygranie przetargu.
Funkcjonariusze przeszukali w powiecie koneckim 9 lokalizacji, w tym miejsca zamieszkania ww. osób oraz siedziby urzędów, w których byli zatrudnieni. Zabezpieczono obszerną dokumentację dowodową oraz nośniki pamięci.
Jednocześnie Centralne Biuro Antykorupcyjne informuje, że osoby, które dały się uwikłać w proceder korupcyjny i wręczyły korzyść majątkową, mają możliwość skorzystania z tzw. klauzuli niekaralności. Jeżeli zawiadomią służby i przedstawią okoliczności przestępstwa, to nie będą podlegać karze.