Niespełna 300 wniosków w ciągu ostatnich 8 lat wpłynęło od organizacji pozarządowych z województwa świętokrzyskiego celem pozyskania funduszy w ramach programów Narodowego Instytutu Wolności. Organizacje pozarządowe z regionu chętniej sięgają po dotacje z urzędu wojewódzkiego, niż te rządowe.
– Zależy mi, aby jak najwięcej organizacji pozarządowych z regionu świętokrzyskiego sięgnęło po finansowe wsparcie Narodowego Instytutu Wolności i startowało w konkursach przygotowanych przez naszą jednostkę – powiedział Michał Braun dyrektor instytutu, podczas briefingu prasowego poświęconego programom wsparcia oraz finansowaniu organizacji pozarządowych w 2025 r. Jak dodał, organizacje pozarządowe mogą ubiegać się o pieniądze w ramach dwóch konkursów.
– Pierwszy to Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, który jest jednym z najbardziej znanych jakie realizuje instytut. Organizacje pozarządowe mogą pozyskać pieniądze na konkretne działania, począwszy od organizacji festynu dla lokalnej społeczności po inne związane ze szkoleniami, czy ze sportem oraz kulturą. Drugi konkurs o nazwie PROO daje możliwość sfinansowania rozwoju konkretnej organizacji pozarządowej – wyjaśnia.
Jak podkreślił Michał Braun jeszcze do niedawna mniejsze projekty konkurowały z dużymi, co nie było sprawiedliwe. Obecnie mniejsze znajdują się w jednej kategorii, a większe w drugiej, co wyrównuje szanse organizacji starających się o uzyskanie finansowego wsparcia.
We wtorek (19 listopada) w urzędzie wojewódzkim rozpoczął pracę pełnomocnik, który ma być wsparciem dla świętokrzyskich organizacji pozarządowych. Stanowisko to wojewoda Józef Bryk powierzył Barbarze Zamożniewicz, która od 20 lat działa w sektorze organizacji pozarządowych.
– Mam nadzieję, że dzięki mojej współpracy z organizacjami pozarządowymi będą one chętniej sięgały po dofinansowania. Jest to tym bardziej ważne, że kondycja organizacji w naszym regionie nie jest najlepsza. Warto pamiętać o tym, że działalność organizacji pozarządowych ma bezpośredni wpływ na rozwój regionu, dlatego trzeba wzmacniać ich potencjał – zaznacza.
Szczegóły dotyczące naboru do programów na 2025 rok można znaleźć na stronie internetowej Narodowego Instytutu Wolności.