„Dzieciństwo bez przemocy” – finał ogólnopolskiej kampanii społecznej w Końskich odbył się we wtorek (19 listopada) w Koneckim Centrum Kultury. Uczniowie z gminnych szkół dowiedzieli się m.in. gdzie udać się po pomoc w sytuacji doświadczania przemocy.
Debatę z młodzieżą zorganizowała Komenda Powiatowa Policji w Końskich. Anna Mikołajczyk, prezes fundacji „Pestka” zwróciła uwagę na wykorzystanie nowych technologii w walce z przemocą np. aplikację RSQL.
– Jest to aplikacją, którą uczniowie instalują na telefonach i anonimowo mogą zgłaszać różne formy przemocy w swoich szkołach lub rodzinach – wyjaśnia.
Anna Mikołajczyk zaznacza, że aplikacja została wdrożona w ponad 200 placówkach w całym kraju, a w województwie świętokrzyskim bezpłatnie testowana jest w jednej ze szkół podstawowych w Kielcach, Skarżysku-Kamiennej i w III Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Kielcach.
Oprócz aplikacji osoby doświadczające przemocy mogą zwrócić się bezpośrednio do fundacji, która oferuje szereg działań wspierających. Jednym z nich jest asystent osoby doznającej przemocy, o czym informuje Dawid Dziarmaga, psycholog z Fundacji „Pestka”.
– Asystent ma pomagać, czy towarzyszyć osobom doznającym przemocy w różnych instytucjach, do których muszą się udać. Asystent to osoba przeszkolona pod kątem psychologicznym, która pójdzie z osobą doznającą przemocy na posterunek policji złożyć doniesienie o przestępstwie, pójdzie z nią do prokuratury. Pomoże w załatwieniu spraw – wymienia.
Organizatorami kampanii „Dzieciństwo bez przemocy” są Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajowa Koalicja na rzecz Ochrony Dzieci, a jednym z partnerów jest policja. Młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego w Końskich, pod nadzorem nauczycielki Pani Ewy Paszyńskiej, przygotowała z tej okazji spektakl przedstawiający problem przemocy wśród dzieci i młodzieży
Jak informuje Marta Przygodzka z Komendy Powiatowej Policji w Końskich według „Barometru postaw wobec krzywdzenia dzieci w Polsce 2024“, badania przeprowadzonego przez Ipsos Polska i Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, w ostatnim roku co piąty Polak był świadkiem stosowania kar fizycznych wobec dziecka.
– Aż 28 proc. z tych osób w żaden sposób na tę przemoc nie zareagowało. Co więcej, jeden na trzech dorosłych obywateli naszego kraju dopuszcza stosowanie przemocy fizycznej wobec dzieci, a co piąty uważa, że kary fizyczne są dobrym narzędziem wychowawczym i są skuteczniejsze od rozmów. Te wyniki pokazują, że wiele jest jeszcze do zrobienia i mimo spadku liczby osób popierających przemoc wobec dzieci na przestrzeni ostatnich 20 lat, nadal potrzebna jest zmiana świadomości w polskim społeczeństwie – podkreśla policjantka.
Szczegóły kampanii można znaleźć na stronie internetowej organizatora.
W ramach akcji sprzeciwiającej się przemocy wobec dzieci budynki użyteczności publicznej w całej Polsce zostały podświetlone na czerwono. W akcję włączyło się też Radio Kielce.