W Końskich wykonany zostanie badawczy odwiert geotermalny. W czwartek (21 listopada) gmina podpisała umowę na dofinansowanie tego zadania z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Koszt badawczego odwiertu w 100 proc. pokrywa dofinansowanie. Jak mówi burmistrz Końskich Krzysztof Obratański, odwiert zlokalizowany będzie tuż przy Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej, a to dlatego, że gmina Końskie w przeciwieństwie do pozostałych w województwie, nie planuje wykorzystania wód do celów rekreacyjnych czy zdrowotnych, tylko do ciepłowniczych.
– Odwiert planowany jest przy budynku głównym ciepłowni miejskiej. Jeżeli uda się znaleźć wody termalne, to ta lokalizacja będzie najbardziej optymalna pod względem włączenia uzysku energetycznego wód termalnych do systemu ciepłowniczego. To byłoby najłatwiejsze i najtańsze właśnie w tym miejscu -wyjaśnia.
Włodarz Końskich dodaje, że według geologów woda na głębokości 2 km ma mieć w Końskich temperaturę przekraczającą 50 stopni Celsjusza.
– Z naszego opracowania geologicznego wynika, że powinniśmy dotrzeć do źródeł wód termalnych na głębokości 2150 metrów. Jeżeli nie znajdziemy na tej głębokości wód termalnych, to możemy pogłębić odwiert do 2,5 km głębokości – dodaje.
To o niemal kilometr głębszy odwiert niż ten, który ostatnio wykonano obok Sielpi w gminie Smyków. Tam na głębokości 1400 metrów nie udało się znaleźć gorących źródeł.
Badania geologiczne na terenie gminy Końskie były prowadzone w latach 60-70 XX wieku. Najbliższe odwierty wykonano w Nieświniu, Radoszycach i Sielpi.
– Pobrane wtedy rdzenie z odwiertów zostały poddane ponownie badaniu z użyciem nowoczesnych programów komputerowych, które umożliwiają symulację układów warstw geologicznych. Te badania wskazują na występowanie wód o podwyższonej temperaturze właśnie na takiej głębokości.
Odwierty badawcze mają w naszym województwie zostać wykonane również w Radoszycach i Łopusznie.
Z odwiertu termalnego korzysta w naszym regionie m.in. Zespół Szkół Rolniczych w Cudzynowicach koło Kazimierzy Wielkiej. Wodami termalnymi zasilane są także otwarte baseny siarczkowe w Kazimierzy Wielkiej.