Kielce w latach reformy walutowej Władysława Grabskiego, historia złotego, ale także finanse na zajęciach lekcyjnych – między innymi te tematy zostaną poruszone podczas konferencji „Złoty polski – stulecie reformy walutowej”.
Wydarzenie odbędzie się w piątek, 22 listopada, w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. To wspólna inicjatywa kieleckiej delegatury IPN oraz Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
Dyrektor ŚCDN-u, Małgorzata Łakomiec wyjaśnia, że poruszane zagadnienia mogą zainteresować wszystkich, nie tylko nauczyciel i uczniów.
– Postanowiliśmy zrobić mały eksperyment i na tę konferencję zaprosić przedstawicieli różnych środowisk: samorządów, instytucji finansowych, banków, uczelni ekonomicznych. Uważamy, że edukacja dzisiaj to bardzo szerokie pojęcie, które powinno obejmować wiedzę z zakresu wielu środowisk i te środowiska chcemy na tej konferencji zintegrować wokół historii polskiej złotówki, reformy Grabskiego, która miała ogromny wpływ na to, co później zadziało się w historii Polski – tłumaczy.
Wszystkie referaty będą się koncertować wokół reformy walutowej, która miała kluczowe znaczenie dla stabilizacji gospodarki Polski.
– Będziemy mówić o historii polskiej złotówki, ale też ten temat odniesiemy do tego, co się działo w naszym regionie, a ponadto o instytucjach, które wtedy funkcjonowały na naszym terenie. Sięgniemy po źródła archiwalne, po dokumenty – wymienia dyrektor.
Swoje wystąpienia będą mieli przedstawiciele: Ministra Finansów, Narodowego Banku Polskiego, Archiwum Państwowego w Kielcach, Muzeum Historii Kielc oraz Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
Wydarzenie będzie uczczeniem ważnej rocznicy w historii Polski i wyjątkową okazją do spotkania się środowiska samorządowego, sektora bankowego, instytucji kultury i oświaty. W konferencji, oprócz zaproszonych gości, udział mogą wziąć wszyscy zainteresowani. Małgorzata Łakomiec zaznacza, że szczególne miejsce zarezerwowano dla młodych ludzi.
– Będzie obecna młodzież i dyrekcja z placówki w Końskich, która nosi imię Władysława Grabskiego. W programie przewidzieliśmy uhonorowanie tej szkoły, bo tylko dwie placówki w Świętokrzyskiem mają właśnie tego patrona. Druga znajduje się w powiecie kazimierskim, ale nie będzie mogła do nas dotrzeć – zaznacza.
Konferencja rozpocznie się o godz. 10.00, w siedzibie IPN przy alei Na Stadion 1. Wstęp wolny.
Program konferencji „Złoty polski – stulecie reformy walutowej”
10.00–10.15 – otwarcie konferencji;
10.15–11.00 – Krajowa Strategia Edukacji Finansowej i inne działania Ministerstwa Finansów na rzecz Edukacji Finansowej w szkołach – Monika Wojciechowska, pełnomocnik Ministra Finansów ds. Strategii Edukacji Finansowej;
11.00–11.30 – przerwa;
11.30–12.00 – 100. rocznica utworzenia Banku Polskiego SA – Łukasz Pastuszyński, Narodowy Bank Polski Oddział w Kielcach;
12.00–12.30 – Wybrane materiały archiwalne, dotyczące organizacji finansów po wprowadzeniu reformy walutowej w 1924 roku, zachowane w aktach pozostałych po działalności urzędów i instytucji finansowych byłego województwa kieleckiego w zasobach Archiwum Państwowego w Kielcach – Łukasz Guldon, Paulina Kaleta, Archiwum Państwowe w Kielcach;
12.30–13.00 – Kielce w latach reformy walutowej Władysława Grabskiego – dr Paweł Wolańczyk, Muzeum Historii Kielc;
– Pieniądz przez wieki. O działaniach edukacyjnych w Muzeum Historii Kielce – Iwona Grabczak, Muzeum Historii Kielc;
13.00–13.30 – Historia polskiego złotego – dr Grażyna Barwinek, wicedyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Chęcinach, doradca metodyczny Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach;
13.30–13.45 – podsumowanie konferencji. Zwiedzanie wystawy towarzyszącej.