Świętokrzyskie organizacje pozarządowe nie wykorzystują w pełni możliwości jakie stwarzają różnego rodzaju dotacje rządowe. Tak wynika z analiz Narodowego Instytutu Wolności.
W ciągu ostatnich ośmiu lat wpłynęło niespełna 300 wniosków z naszego regionu. Dyrektor instytutu Michał Braun uważa, że wynika to m.in. z pewnych obaw, ale jak zaznacza są one nieuzasadnione.
– Niestety województwo świętokrzyskie jest w końcówce organizacji sięgających po dotacje krajowe. Oczywiście częściowo wynika to z tego, że mamy mniej mieszkańców, niż chociażby Małopolska, czy Mazowsze, ale mimo wszystko liczba organizacji sięgających po granty jest dużo niższa. Myślę, że wynika to z tego, że mamy wiele organizacji, które boją się sięgać po środki krajowe, boją się procedur, skomplikowanych formularzy. Natomiast wszystkich uspokajam, że uprościliśmy wszelkie procedury tak bardzo, jak to jest możliwe, a formularze, na których składamy wnioski są dokładnie takie same, jak w gminach – tłumaczy.
Michał Braun zwraca uwagę, że niestety są organizacje, które wydają pieniądze niezgodnie z przeznaczeniem, ale Narodowy Instytut Wolności ma swoje procedury kontrolne.
– Z jednej strony mamy ciekawe projekty, ale były też przypadki, że otrzymywały pieniądze organizacje, które nie miały doświadczenia, czy powstawały chwilę przed konkursem i takie, które nic nie robiły za te pieniądze. W tej chwili jesteśmy po kilkudziesięciu kontrolach, w wyniku których odzyskaliśmy około 5 mln zł. Ponadto w przypadku gdy widzimy naruszenie procedur nie wypłacamy pieniędzy. W naszym regionie też były organizacje, które wydawały dotacje, a za tym nie szły żadne, konkretne działania – zaznacza.
Michał Braun dodał, że organizacje pozarządowe mogą ubiegać się o pieniądze w ramach dwóch konkursów organizowanych przez Narodowy Instytut Wolności
– Pierwszy to Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, który jest jednym z najbardziej znanych jakie realizuje instytut. Organizacje pozarządowe mogą pozyskać pieniądze na konkretne działania, począwszy od organizacji festynu dla lokalnej społeczności po inne związane ze szkoleniami, czy ze sportem oraz kulturą. Drugi konkurs o nazwie PROO daje możliwość sfinansowania rozwoju konkretnej organizacji pozarządowej – wyjaśnia.
Szczegóły dotyczące naboru do programów na 2025 rok można znaleźć na stronie internetowej Narodowego Instytutu Wolności.