„Barwy romantyzmu” – w takim klimacie upłynie kolejny wieczór w Filharmonii Świętokrzyskiej. Koncert odbędzie się w piątek, 22 listopada.
Jak zapowiada szef kieleckiej orkiestry, Jacek Rogala, wystąpią: Jarosław Nadrzycki – wirtuoz skrzypiec, zwycięzca wielu międzynarodowych konkursów oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Joanny Ślusarczyk.
– Młoda dyrygentka. Sam ją widziałem na kilku konkursach, rozwija się niesamowicie, laury zdobyła m.in. w Paryżu, Bukareszcie, Sofii, Londynie, a w ubiegłym roku otrzymała nagrodę dla najlepszego polskiego dyrygenta podczas Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. Ten laur jest naszą nagrodą pozaregulaminową w tym konkursie i stąd zaproszenie do nas – zaznacza.
W marcu 2022 roku Joanna Ślusarczyk zdobyła II miejsce na największym konkursie dyrygenckim dla kobiet „La Maestra Competition” w Paryżu.
Na program wieczoru złożą się najpopularniejsze kompozycje epoki romantyzmu. Zabrzmią: Uwertura do opery „Wilhelm Tell” Gioacchino Rossiniego, Koncert skrzypcowy e-moll op. 64 Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego oraz II Symfonia B-dur D. 125 Franza Schuberta.
Koncert skrzypcowy e-moll op. 64 Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego to jedno z ostatnich z dużych dzieł orkiestrowych tego kompozytora. Jest jednym z najważniejszych koncertów skrzypcowych romantyzmu, który należy do najczęściej wykonywanych dzieł tego gatunku oraz znajduje się w repertuarze większości solistów. Kompozytor, który sam dobrze grał na skrzypcach oraz utrzymywał przyjaźnie ze sławnymi skrzypkami swoich czasów, stworzył wiele utworów na ten instrument. Trzyczęściowy Koncert e-moll jest zbudowany wedle klasycznych wzorów, ale – jak na swoje czasy – posiada również cechy, które nadają mu znamiona innowacyjności: niemal natychmiastowe wejście skrzypiec w pierwszej części (bez wprowadzenia tematów przez orkiestrę) oraz wzajemne przenikanie się poszczególnych części granych attacca, bez zaznaczonej przerwy.
Z kolei Franciszek Schubert to jeden z najgenialniejszych kompozytorów romantycznych. Jego muzyka jest przepojona tęsknotą za szczęściem, miłością do człowieka i wzruszającą pochwałą życia. Po przerwie zabrzmi jego II Symfonia B-dur, która została skomponowana w 1815 roku.
Początek koncertu o godz. 19.00, w sali koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej.