Jak wspierać zdrowe starzenie się i aktywizować ludzi do pracy i działalności społecznej? Na to i wiele innych pytań starali się odpowiedzieć uczestnicy dyskusji, która odbyła się podczas Regionalnego Forum Ekonomicznego Nowa Energia Kielce.
Głównym tematem pierwszego dnia wydarzenia była srebrna gospodarka oraz wiążące się z nią szanse i wyzwania.
Marzena Okła-Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej przypomniała, że województwo świętokrzyskie jest najszybciej starzejącym się regionem w Polsce. Jednak – jej zdaniem – kwestia ta nie powinna być rozpatrywana w kategorii problemu, ale raczej wyzwania. W opinii parlamentarzystki obecnie najważniejszym aspektem polityki senioralnej jest zapewnienie osobom starszym opieki w miejscu ich zamieszkania.
– Właśnie pod tym względem samorządy potrzebują szczególnego wsparcia, bo mimo, że np. organizacja usług opieki w miejscu zamieszkania jest zadaniem własnym gminy, to i tak mamy wiele samorządów, które w ogóle nie oferują takich usług, albo organizują je w sposób niewystarczający. Dlatego też widzimy, że taka pomoc jest potrzebna – mówiła.
Minister zwróciła uwagę, że obecnie na jednego seniora przypadają trzy osoby w wieku produkcyjnym. Jednak w ciągu najbliższych 20 lat proporcja ta ulegnie pogorszeniu – na jednego seniora będą przypadały dwie osoby w wieku produkcyjnym. Rozwiązaniem ma być wprowadzenie bonu senioralnego, czyli wsparcia dla rodzin w opiece nad osobą w podeszłym wieku. Kiedy to nastąpi? Na razie trwają prace nad ustawą. Z kolei świadczenie w kwocie do 2150 zł ma trafiać do seniorów powyżej 75. roku życia oraz ich rodzin.
– W interesie państwa jest wesprzeć osoby pracujące, które niejednokrotnie rezygnują z pracy, aby móc opiekować się członkami swoich rodzin w podeszłym wieku. To z ich podatków finansowana jest cała polityka społeczna, w tym i senioralna. Dlatego chcemy pomóc samorządom w organizacji opieki nad osobami starszymi, których bliscy są aktywni zawodowo – wyjaśniła Marzena Okła-Drewnowicz.
Również władze województwa świętokrzyskiego starają się reagować na postępujące starzenie się społeczeństwa. Wojewoda Józef Bryk wskazał, że urząd powołał 30 września tego roku zespół ekspertów, którego zadaniem jest rozwój polityki senioralnej w regionie.
– To przedstawiciele uniwersytetów trzeciego wieku, uczelni, czy też stowarzyszeń. Generalnie są to osoby rozumiejące i związane z szeroko pojętą tematyką polityki senioralnej. Organ ten ma charakter opiniodawczy i doradczy – tłumaczył.
Agata Wojda, prezydent Kielc także przyznała, że starzenie się społeczeństwa jest rozpatrywane przez władze miasta jako wyzwanie. Dodała, że rolą samorządu jest motywowanie osób powyżej 60. roku życia do aktywizowania się.
– Drugim aspektem tej kwestii jest stworzenie dobrego systemu opieki nad tymi, którzy nie są w stanie pracować, ale jednocześnie aby ludzie ci byli aktywni społecznie i jednocześnie by mogli liczyć na wsparcie, które zagwarantuje im jak najwyższy komfort życia – oceniła.
– Miasto ma szeroki system wsparcia seniorów w zakresie ich aktywizacji poprzez kluby seniora, czy uniwersytety trzeciego wieku. Pokładamy jednak nadzieję w pomocy rządowej w postaci bonu senioralnego, który stanowi zapewnienie opieki przede wszystkim w oparciu o członków rodzin seniorów – zwróciła uwagę.
Konsultacje społeczne w całym kraju w sprawie bonu senioralnego mają potrwać do 12 grudnia. Marzena Okła-Drewnowicz dodała, że ustawa ma być przejęta w przyszłym roku. Wtedy też rozpoczną się szkolenia opiekunów seniorów.