Jak radzić sobie z depresją u dziecka? Jakie są symptomy zaburzeń psychicznych oraz dlaczego zdrowie psychiczne jest jednym z kluczowych wyzwań, z którymi musi zmierzyć się Unia Europejska? Te i wiele innych kwestii poruszono podczas odbywającego się w poniedziałek (poniedziałek, 25 listopada) panelu dyskusyjnego realizowanego w ramach Regionalnego Forum Ekonomicznego Nowa Energia Kielce.
Anna Dąbrowska, wykładowca z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie wskazuje, że kluczem do rozwiązywania, a także zapobiegania problemom psychicznym zwłaszcza u dzieci i młodzieży są rozwinięte relacje rodzinne. W przypadku braku rozbudowanych więzi oraz zrozumienia, głównie ze strony rodziców, skuteczna walka z chorobą jaką jest depresja będzie praktycznie niemożliwa.
– Najczęściej mówi się o depresji, bo zatrważająco szybko rośnie poziom zaburzeń depresyjnych. Należy jednak pamiętać, że w okresie dojrzewania tego typu zaburzenia są stanem normatywnym i to nie tak, że każdy nastolatek spędzający czas w samotności lub zaciemnionym pokoju ma depresję. Niestety jednak takie zaburzenia występują często i właściwie każda osoba przychodząca do lekarza rodzinnego zgłasza symptomy świadczące o występowaniu depresji – mówi.
Anna Dąbrowska zwraca uwagę, że podejmowanie działań profilaktycznych nawet w przypadku błędnej oceny zaobserwowanych zmian w zachowaniu dziecka jest lepsze niż ich brak.
– Jeśli dziecko przestaje się odzywać lub jego aktywność towarzyska spada, to są to symptomy wskazujące na to, że dzieje się coś złego. Dlatego lepiej pomylić się, niż nie pójść do lekarza i pozwolić na rozwój depresji, a jest to niestety taka choroba, która sama się nie wyleczy – podkreśla profesor.
Znaczenie zdrowia psychicznego w prawidłowym funkcjonowaniu jednostki, jak i całego społeczeństwa dostrzegają także politycy. Adam Jarubas, europarlamentarzysta oraz wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego zauważa, że okres pandemii doskonale pokazał, że pewne praktyki obowiązujące w części państw należących do Unii Europejskiej mogą stanowić uniwersalne rozwiązania w walce z problemami psychicznymi.
– Pandemia była okresem, który pokazał, że wielu młodych nie radzi sobie ze stresem. Samobójstwa stanowią wciąż najczęstszą przyczynę śmierci osób nieletnich. Nadal ponad 20 proc. młodych ludzi cierpi na depresję – przypomina.
– Wynika to ze współczesnego świata, w którym dominują m.in. media społecznościowe wymuszające pogoń za doskonałością. To wpływa na psychikę młodych ludzi. Problemem jest też pewna niewydolność systemu oświatowego i brak pedagogów czy psychologów, a także pewien brak wiedzy ze strony rodziców – zauważa.
Jak wskazują specjaliści – jednym ze sposobów walki z depresją jest budowanie dobrostanu, czyli pozytywnego spojrzenia na życie opartego na empatii, zrozumieniu, otwartości czy komunikacji.
Organizatorem Regionalnego Forum Ekonomicznego Nowa Energia jest Echo Dnia.