160 tysięcy absolwentów opuściło mury Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w ciągu 55 lat jego istnienia. W czwartek (28 listopada) UJK świętował swój jubileusz. Z tej okazji odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu uczelni.
Profesor Beata Wojciechowska, rektor UJK zapewniała, że chce by kielecki uniwersytet był uczelnią otwartą i nowoczesną. Zależy jej również na promocji, dlatego podczas uroczystości powołano ambasadorów uniwersytetu. To absolwenci UJK.
Jedynym z ambasadorów został wokalista Andrzej Piaseczny. Zapewnia, że studia na kieleckiej uczelni były świetnym czasem w jego życiu.
– Bardzo dobrze wspominam i zawsze mi się tu genialnie gości, niekiedy nawet prowadząc master class dla studentów. Zawsze z sentymentem wracam do tej szkoły. Studentem byłem dobrym, natomiast uczniem wcześniej takim sobie. Wynikało to pewnie z faktu, że ja bardzo wcześnie wiedziałem co chce robić w życiu – mówił artysta.
Pozostali ambasadorzy UJK to również absolwenci: Agata Wojda, prezydent Kielc oraz Adam Jarubas, europoseł. Jak podkreślał europarlamentarzysta, UJK to uniwersytet, z którego możemy być dumni. On sam doktoryzował się w Kielcach, jest również wykładowcą UJK. – Przede wszystkim będę sławić dobre imię uczelni, promować ją w kraju i zagranica. Robię to też jako wykładowca. Mamy wielu uznanych badaczy, profesorów, których osiągnięcia wykraczają poza regionalny status i warto o tym mówić – stwierdził Adam Jarubas.
Podczas dzisiejszej uroczystości wręczono również odznaczenia państwowe oraz medale „Zasłużony dla uniwersytetu”. Te ostatnie wyróżnienie otrzymali byli rektorzy UJK, między innymi profesor Jacek Semaniak, który dwukrotnie kierował uczelnią.
– Moja powiązania z uniwersytetem, to jest historia 36-letnia, a wcześniej jeszcze 5 lat studiów w Instytucie Fizyki. I gdyby porównać to, co kiedyś i to, co dzisiaj, jest to zupełnie inna uczelnia. Wspięła się na wyżyny uniwersyteckie i rozbudowała – podkreślał profesor Jacek Semaniak.
Przypomnijmy, że obecny UJK zaczął funkcjonować w czerwcu 1969 roku jako Wyższa Szkoła Nauczycielska. Później przekształcono ją w Wyższą Szkołę Pedagogiczną, następnie w Akademię Świętokrzyską. Ta ostatnia natomiast w 2011 roku została uniwersytetem klasycznym i otrzymała miano Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
Obecnie w UJK uczy się około 10 tysięcy studentów na 60 kierunkach.