Zamiast urządzonego terenu rekreacyjno-wypoczynkowego, regulacja rowu melioracyjnego. Kieleccy radni zasiadający w komisji rozwoju, urbanistyki i nieruchomości pozytywnie oceniają zmiany jakie wprowadzono we wniosku w sprawie budowy trzysegmentowego budynku wielorodzinnego przy ul. Krakowskiej.
Przypomnijmy, inwestycja była już trzykrotnie poddawana konsultacjom społecznym. Wniosek dwukrotnie wycofali inwestorzy ze względów formalnych związanych z uzyskaniem decyzji środowiskowej dla tego przedsięwzięcia. Projekt przewiduje budowę trzysegmentowego obiektu mieszkalnego. Najwyższy, o wysokości 11 kondygnacji, będzie umiejscowiony od strony ul. Krakowskiej. Drugi segment ma mieć 9 kondygnacji. Z kolei najniższy zlokalizowany od strony Doliny Silnicy będzie miał ich 7.
W budynku ma powstać 86 lokali mieszkalnych oraz dwukondygnacyjny parking podziemny, w którym pojawią się 132 miejsca postojowe, z czego 129 dla części mieszkalnej przy zachowaniu wskaźnika 1,5 miejsca postojowego na 1 lokal mieszkalny. W ramach inwestycji mają powstać też dwa lokale usługowe o powierzchni do 216 m/kw.
Ernest Nowak, reprezentujący prywatnych inwestorów chcących zrealizować przedsięwzięcie wielomieszkaniowe przy ul. Krakowskiej w trybie ustawy lex deweloper wyjaśnia, że wprowadzone zmiany są odpowiedzią na uwagi przedstawione przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.
– Do tej pory nasze wnioski otrzymywały negatywną opinię Gminnej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. O ile w pierwszym przypadku praktycznie wszystkie wnioski lex deweloper są negowane, tak nam bardziej zależy na pozytywnej opinii RDOŚ. Tu także dwa razy otrzymaliśmy negatywne stanowisko, ponieważ we wniosku niewystarczająco podkreślaliśmy, że nie chcemy w żaden sposób wpływać na środowisko w strefie „A” Kieleckiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, czyli w rejonie pobliskiej Doliny Silnicy – tłumaczy.
– Po ostatniej zmianie i rozmowach z RDOŚ-em zdecydowaliśmy, że przekształcony teren rekreacji i wypoczynku zostanie przeniesiony o kilkanaście metrów w kierunku ul. Krakowskiej, czyli do strefy „C”. Z kolei teren, na którym miał powstać obszar rekreacyjno-wypoczynkowy nie zostanie w żaden sposób przekształcony – dodaje.
Przedstawiciel inwestorów podkreśla, że główne założenia planowanego trzysegmentowego budynku pozostały bez zmian. W ramach przedsięwzięcia mają powstać także dwie inwestycje towarzyszące.
– Są one konieczne do realizacji tego projektu. Pierwsza dotyczy porozumienia z Miejskim Zarządem Dróg, które zakłada przebudowę ul. Karkowskiej na odcinku 136 m, czyli budowę nowego pasa ruchu umożliwiającego wjazd na 4 sąsiednie posesje. Byłby to wydatek około 1,2 mln zł. Z kolei druga inwestycja przewiduje regulację pobliskiego rowu na wody opadowe spływające z os. Podkarczówka, tak by rozwiązać problem zalewania sąsiadujących z nami nieruchomości. W tym wypadku byłby to wydatek na poziomie 300 tys. zł – wyjaśnia.
Tymczasem, zdaniem radnych zasiadających w komisji Rozwoju, Urbanistyki i Nieruchomości przedstawiony wniosek nie budzi większych kontrowersji. Kamila Wojda-Misiuda z klubu Koalicji Obywatelskiej wskazuje, że inwestycja do tej pory nie wzbudzała protestów ze strony mieszkańców tej części miasta. Jednak, jej zdaniem, przebudowa fragmentu ul. Krakowskiej powinna być traktowana jako integralna część inwestycji.
– Nadal negocjujemy z inwestorami, który uważają, że jest to wystarczające. W mojej ocenie jest to duże udogodnienie, jednak przede wszystkim dla nich. Oczywiście wszyscy na tym skorzystamy, ale wydaje mi się, że miasto mogłoby zyskać coś jeszcze na tym przedsięwzięciu. Czy tak się stanie? To się okaże w trakcie dalszych rozmów – dodaje.
Z kolei Maciej Jakubczyk z klubu Miasto Przyszłości uważa, że obecna koncepcja inwestycji wielomieszkaniowej jest zadowalająca. Ocenia przy tym, że szczególnie godna docenienia jest postawa inwestorów, którzy modyfikują swój wniosek w odpowiedzi na wszystkie zgłaszane uwagi.
– Przedstawiona koncepcja pokazuje, że sprawa nie jest procedowana w pośpiechu. Oczywiście w przypadku inwestycji towarzyszących zawsze chciałoby się czegoś więcej. Zawrotka na ul. Krakowskiej i zjazdy na pewno ułatwią wielu osobom przejazd. Dodatkowo rów melioracyjny odprowadzający wody opadowe bezpośrednio do Silnicy również jest dobrym pomysłem. Tym bardziej, że na tym terenie w przypadku większych opadów zbiera się woda – zwraca uwagę.
– Możliwe, że jeszcze uda nam się wygospodarować przynajmniej jeden lokal na mieszkanie socjalne, bo tych zawsze brakuje w mieście – stwierdza radny.
Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na lokalizację inwestycji deweloperskiej w rejonie ul. Krakowskiej w Kielcach zostanie przedstawiony radnym prawdopodobnie na sesji 17 stycznia 2025 roku.