Gmina Brody ma nową propozycję pomocy dla osób niepełnosprawnych. To asystent osobisty. Z jego pomocy będzie mogło skorzystać 50 osób.
Program został uruchomiony po raz pierwszy na tak szeroką skalę, a jest to możliwe dzięki dotacji na kwotę ponad 930 tys. zł z Funduszu Solidarnościowego – informuje wójt Brodów Ernest Kumek.
– Dzięki tym środkom ponad 20 osób znajdzie zatrudnienie na terenie gminy, a potrzebujący dostaną pomoc – dodał.
Program zapewnia pomoc osobom z orzeczeniem o niepełnosprawności. Asystentem może zostać osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje lub sześciomiesięczny staż w podobnej pracy – informuje kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brodach Piotr Ambroszczyk.
– Jeżeli ktoś posiada kurs opiekuna osoby niepełnosprawnej, kurs siostry PCK, jest fizjoterapeutą lub pielęgniarką, to może ubiegać się o to zajęcie. Przyjmujemy także zgłoszenia od osób, które nie mają takiego przygotowania, ale mogą udokumentować sześciomiesięczne doświadczenie na podobnym stanowisku – dodaje.
Wnioski przyjmowane będą do 9 grudnia, liczy się kolejność zgłoszeń.
Warunki udziału w programie gmina Brody podała na swojej stronie internetowej. Przytaczamy je poniżej:
Program zapewnia wsparcie w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym:
1. Dzieciom od ukończenia drugiego roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadającym orzeczenie:
– o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu
– o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby
– w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji
i edukacji. Nabór przewidziano na 5 dzieci.
2. Osobom z niepełnosprawnościami posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną – nabór na 10 osób; osobom o znacznym stopniu niepełnosprawności – nabór na 25 osób; osobom o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną – nabór na 5 osób; osobom o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności – nabór na 5 osób
Praca dla 20 asystentów:
Asystent nie może być spokrewniony z uczestnikiem programu oraz musi posiadać dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w zawodach i specjalnościach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, siostra PCK, fizjoterapeuta lub posiadać co najmniej sześciomiesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia w formie wolontariatu. Wymogi rekrutacji spełni także osoba, którą wskazał uczestnik programu w karcie zgłoszenia (osoba niepełnosprawna). Chętni powinni złożyć aktualne CV, a w przypadku opieki nad dziećmi dodatkowo zaświadczenie o niekaralności z rejestru karnego oraz zapytanie z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich.
Zasady rekrutacji osób niepełnosprawnych
Komisja rekrutacyjna w pierwszej kolejności będzie brała pod uwagę termin złożenia karty zgłoszenia do programu, potrzeby osób z niepełnosprawnościami samotnie gospodarujących, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich, potrzeby osób z niepełnosprawnościami wspólnie zamieszkujących i gospodarujących, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich.
Chętne osoby powinny złożyć w GOPS, w godzinach urzędowania karty zgłoszeniowe wraz z aktualnym orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności. Druki można uzyskać w siedzibie GOPS lub pobrać na stronie: https://gopsbip.brody.info.pl/index.php?c=article&id=107. Wszelkie informacje dotyczące programu można uzyskać telefonicznie, dzwoniąc na numer 041 271 01 90 lub w siedzibie GOPS, w pokoju nr 11. Godziny pracy ośrodka: 8:00 – 16:00 w poniedziałek i 7:15 – 15:15 od wtorku do piątku.