Radio Kielce rozpoczęło społeczną akcję „Bezpieczne drogi (w) przyszłości”. Do piątku (6 grudnia) będziemy mówić o konieczności zmian w polskim systemie szkolenia i egzaminowania kierowców. Eksperci nie mają bowiem wątpliwości, że zaostrzanie kar i podwyższanie mandatów za wykroczenia drogowe nie wystarczy, aby na polskich ulicach poprawiło się bezpieczeństwo.
Jakub Hanak, instruktor techniki jazdy w SJS Driving Experience i dziennikarz motoryzacyjny mówi wprost: – Musimy zejść z dinozaurów, bo proces szkolenia w Polsce przypomina ten z bajki „Flintstonowie”. Dyskusja na ten temat trwa od co najmniej kilku lat. Nic się niestety nie zmienia, a proces szkolenia kierowców nie przystaje do współczesnych realiów na drogach. Mamy szybsze samochody, większy ruch i więcej kierowców na drogach. To już najwyższy czas, aby coś z tym zrobić – apeluje.
Jakub Hanak ocenia, że na polskich drogach z pewnością będzie bezpieczniej, jeśli zmieni się proces szkolenia przyszłych kierowców.
– Konieczna jest zarówno zmiana sposobu nauczania jak i zakresu edukacji. W niektórych szkołach nauki jazdy zajęcia teoretyczne są obecnie de facto e-learningiem w domu. A na zajęciach praktycznych w zasadzie nikt nie uczy hamowania awaryjnego, czy też wyprowadzania auta z poślizgu. Dla porównania podam, że uprawnienia do prowadzenia pojazdu zdobywa się w trakcie kursu trwającego w sumie 60 godzin, a kurs pasterski trwa 120 godzin – mówi instruktor techniki jazdy.
Ministrowie Sprawiedliwości, MSWiA oraz Infrastruktury przedstawili niedawno propozycje zmian w przepisach dotyczących bezpieczeństwa na drogach. Żadna z propozycji zmian nie dotyczy jednak szkolenia i egzaminowania przyszłych kierowców. Jednym z pomysłów jest natomiast dopuszczenie możliwości kierowania samochodami osobowymi (kategoria B prawa jazdy) przez osoby, które osiągnęły wiek 17 lat, ale wyłącznie z doświadczonym kierowcą (opiekunem co najmniej 24-letnim, posiadającym prawo jazdy od minimum 5 lat).
Priorytetową zmianą w przepisach dotyczących bezpieczeństwa na drogach jest eliminowanie z ruchu drogowego recydywistów z wielokrotnymi zakazami prowadzenia pojazdów. Znaczące modyfikacje obejmują też prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu.
Od poniedziałku (2 grudnia) do piątku (6 grudnia) w Radiu Kielce będziemy mówić o konieczności zmian w polskim systemie szkolenia i egzaminowania kierowców. Eksperci nie mają bowiem wątpliwości, że zaostrzanie kar i podwyższanie mandatów za wykroczenia drogowe nie wystarczy, aby na polskich ulicach poprawiło się bezpieczeństwo. Zapraszamy do słuchania rozmów w ramach akcji społecznej Radia Kielce „Bezpieczne drogi (w) przyszłości”, codziennie po godz. 16, a także do odwiedzania portalu radiokielce.pl.