Przy głównej ulicy w centrum Kielc ma już swoją ławeczkę, a teraz pojawi się na jednym z kieleckich wieżowców. Na budynku przy ulicy Fryderyka Chopina 17 powstaje mural przedstawiający postać Bronisława Opałko – kabareciarza, kompozytora i tekściarza.
Inicjatorem stworzenia muralu jest stowarzyszenie „Z Bronkiem do gwiazd”. Jak mówi reprezentujący je Jan Kozłowski, projekt powstawał prawie dwa lata.
– Począwszy od znalezienia ściany na budynku, w czym bardzo mi pomogła spółdzielnia mieszkaniowa KSM. Adres jest przypadkowy, skorzystaliśmy z tego, że akurat była modernizacja wieżowców i było ustawione rusztowanie, co bardzo zmniejszyło koszty całego przedsięwzięcia. Dzięki Stowarzyszeniu „Z Bronkiem do gwiazd” Ewy Kozłowskiej i firmie PGS Artura Widłaka udało nam się sfinalizować ten projekt – wyjaśnia.
Jak dodaje Jan Kozłowski, to pamiątka na wiele lat. – To jest olbrzymi mural. Sama twarz ma wielkość 9 metrów co przekłada się na 3 piętra – zaznacza.
Autorem projektu i wykonawcą muralu jest Igor Kowalczyk. Jan Kozłowski podkreśla, że jest to świętokrzyski artysta, rozpoznawalny nie tylko w Polsce, ale i za granicą, który na dodatek znał Bronka Opałko.
– Bronisława utożsamiano z Genowefą Pigwą, ale był on również znakomitym kompozytorem. Chcieliśmy rozdzielić jego postać z tym scenicznym alter ego. Ten mural nie przedstawia Genowefy Pigwy, choć obok postaci Bronka pojawiają się charakterystyczne dla niej zapaska i chustka. Trudno to wyjaśnić, najlepiej będzie to zobaczyć – zauważa.
A zobaczyć będzie można w sobotę, 7 grudnia. Uroczyste odsłonięcie zaplanowano na godzinę 12.00. Organizatorzy zapraszają do udziału w tym wydarzeniu wszystkich miłośników talentu Bronka Opałko.
– To postać nietuzinkowa, bardzo zasłużona dla szeroko pojętej kultury kieleckiej. Bronisław Opałko był moim wujkiem. Mój ojciec grał z nim w kabarecie przez ponad 40 lat. Dlatego on jest tak bliski mojemu sercu. Jak ja go wspominam? To był bardzo ciepły człowiek. Kiedy byłem dzieckiem jeździłem z nim w trasy. To był też bardzo inteligentny człowiek. Patrzę na niego także przez pryzmat tego, jakim był artystą. Do tej pory słucham jego piosenek, oczywiście gagi, skecze Pigwy znam na pamięć, ale wracam do tej jego „wyższej” twórczości – przyznaje.
Bronisław Opałko urodził się 17 lutego 1952 roku, a zmarł 18 sierpnia 2018 roku. Absolwent Wychowania Muzycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach był kompozytorem, wykonawcą i autorem tekstów piosenek. W jego działalności artystycznej znaczące miejsce zajmował kabaret. Od lat 80. XX wieku wcielał się w postać Genowefy Pigwy z Napierstkowa. W Polskim Radiu Kielce współtworzył audycję Radio Pigwa.