Urolodzy ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii rozpoczęli wykonywanie operacji usunięcia raka pęcherza moczowego z wykorzystaniem robota da Vinci. To największy zabieg z zakresu urologii onkologicznej ze wsparciem robota, wykonuje go tylko kilka ośrodków w Polsce.
Dr n. med. Jarosław Jaskulski, kierownik kliniki urologii w ŚCO informuje, że taka operacja jest dwuetapowa i polega nie tylko na usunięciu chorego narządu, ale także na rekonstrukcji dróg moczowych.
– Musimy odtworzyć ciągłość dróg moczowych, po to, by pacjent w sposób jak najbardziej komfortowy mógł oddawać mocz. Wykonuje się to w dwojaki sposób. Jedną z metod jest wykonanie stomii moczowej na brzuchu. Natomiast druga polega na wykonaniu zastępczego pęcherza zlokalizowanego w miejscu usuniętego z wykorzystaniem najczęściej jelita cienkiego pacjenta – wyjaśnia Jarosław Jaskulski.
Jak podkreśla dr n. med. Mateusz Obarzanowski, zastępca kierownika kliniki urologii w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, metoda usunięcia raka pęcherza moczowego z użyciem robota da Vinci jest bezpieczniejsza dla pacjenta.
– Efekty operacji możemy mieć takie same, jak przy klasycznym zabiegu lub nawet lepsze. Tu głównie chodzi o komfort pacjenta. Przy wykorzystaniu robota da Vinci u chorego nie wykonujemy klasycznego cięcia, czyli nie ma on dużej blizny na jamie brzusznej. To istotne, bo względy plastyczne dla wielu pacjentów są ważne. Ważny jest także szybki powrót do pełnej sprawności i jest nieporównywalny do zabiegu konwencjonalnego. W metodzie z użyciem robota pacjent po kilku dniach, koło tygodnia jest w stanie zostać wypisanym ze szpitala i pójść już do domu – dodał Mateusz Obarzanowski.
Natomiast przy standardowej operacji, z otwarciem jamy brzusznej, pacjent hospitalizowany jest od 12 do 14 dni. Ponadto zabieg z użyciem robota powoduje mniejszy ubytek krwi i mniejsze zapotrzebowanie na leki przeciwbólowe.
Operacja usunięcia raka pęcherza moczowego z wykorzystaniem robota da Vincu trwa od 5 do 6 godzin. Zabieg nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
W Świętokrzyskim Centrum Onkologii lekarze rocznie wykonują od 40 do 60 operacji usunięcia raka pęcherza moczowego.
W Polsce rocznie notuje się około 7 tys. zachorowań na raka pęcherza, a w województwie świętokrzyskim ponad 280.