Klasy mundurowe w szkołach województwa świętokrzyskiego dość dobrze kształcą przyszłych wojskowych i pracowników innych służb – tak w skrócie można podsumować wyniki kontroli, które w latach 2020-2024 prowadzili pracownicy kieleckiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli.
Objęła ona sześć szkół, gdzie uczy się w sumie 55 procent wszystkich młodych ludzi kształcących się w naszym województwie w klasach mundurowych.
Grzegorz Walendzik, dyrektor NIK w Kielcach zastrzega, że stwierdzono sporo nieprawidłowości, ale w większości sprawdzanych szkół nie wpłynęły one znacząco na efektywność kształcenia.
– Nie zapewniono w tych szkołach w pełni prawidłowej i rzetelnej organizacji i racjonalizacji kształcenia obronnego. Mimo tych nieprawidłowości, w 4 szkołach uzyskano wysoki lub zadowalający poziom przygotowania uczniów do dalszej nauki i pracy w służbach wojskowych – informuje dyrektor.
Te szkoły to: Zespół Szkół Mechanicznych w Kielcach, Liceum Ogólnokształcące w Staszowie, Zespół Szkół Transportowo-Mechatronicznych w Skarżysku-Kamiennej oraz Liceum Ogólnokształcące w Opatowie.
Grzegorz Walendzik mówi, że nieprawidłowości wykryto w każdej z 6 skontrolowanych placówek. W 5 z nich proces rekrutacji był nieprawidłowo przygotowany lub poprowadzony, na przykład zaniżano lub zawyżano liczbę punktów na świadectwie. W 3 szkołach nierzetelnie informowano kandydatów do klas mundurowych o przebiegu kształcenia. Zdarzały się szkoły, które nie ubezpieczały młodych ludzi biorących udział w zajęciach praktycznych, tylko w 2 placówkach organ prowadzący sfinansował zakup mundurów dla uczniów. Zdarzało się też, że zajęcia z pierwszej pomocy prowadzili nauczyciele bez odpowiednich kwalifikacji. NIK zarzuca też szkołom, że nierzetelnie prowadziły dokumentację. Dwie placówki nie zrealizowały całości treści programowej, na przykład zamiast praktycznych zajęć wojskowych, uczniowie ćwiczyli musztrę.
Jednocześnie dyrektor kieleckiej delegatury NIK pozytywnie ocenia efektywność kształcenia większości klas mundurowych. Grzegorz Walendzik w tej kwestii opiera się na analizie różnego rodzaju form rywalizacji międzyszkolnych na poziomie wojewódzkim, w których uczestniczyli uczniowie.
– Cztery szkoły zakwalifikowaliśmy, że są na poziomie wysokim lub zadowalającym. Dwie szkoły niestety uznaliśmy, że tych wskaźników nie osiągnęły. To klasy z innowacją wojskową w Liceum Ogólnokształcącym w Sandomierzu oraz klasy z innowacją wojskową w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Końskich – informuje dyrektor.
Z informacji NIK wynika, że około 30 procent absolwentów klas mundurowych związało swoją karierę zawodową ze służbami mundurowymi.