Wiekowe dęby, włoszczowskie olchy i modrzewie. Wyjątkowy rysunek i barwa drewna decyduje o tym, że rzemieślnik decyduje się zrobić z niego beczki, stoły, forniry czy instrumenty muzyczne. I właśnie takie drewno można było kupić w Nadleśnictwie Włoszczowa. Blisko 200 m3 drewna ze świętokrzyskich i radomskich lasów, o szczególnych cechach użytkowych zostało sprzedane na tegorocznej regionalnej aukcji drewna.
Jak informuje Edyta Nowicka rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, drewno o najwyższych walorach sprzedawane jest na licytacjach organizowanej przez Lasy Państwowe.
– Drewna o szczególnych cechach użytkowych, z którego produkuje się okleinę, fornir, schody, drzwi, blaty, stołów, gonty czy beczki. Produkty te wymagają drewna o szczególnych cechach stąd taka formuła sprzedaży – wyjaśnia.
Podobnie jak w poprzednich latach, największym powodzeniem cieszył się surowiec dębowy. W tym roku zainteresowane były nim firmy z Polski, ale także z Włoch i Rumunii. Rekordowy los (sztuka) dębu pochodził z lasów Nadleśnictwa Marcule, za metr sześcienny zapłacono najwyższą cenę tj. 7 088 zł.
– Oczywiście zainteresowaniem cieszyła się też olcha włoszczowska. Olcha ta odznacza się unikalnym rysunkiem, barwą i strukturą, cechami rzadko spotykanymi w innych regionach kraju – opisuje rzeczniczka.
Na licytacji pojawił się też modrzew. Wystawiły go nadleśnictwa Stąporków i Pińczów. Sprzedano 5 m3, uzyskując średnią cenę 1 938 zł/m3, a za najdroższy zapłacono 2 832 zł/m3.
W roku poprzedzającym wydarzenie, spośród drzew przeznaczonych planowo do wycięcia wybierane są egzemplarze o szczególnie wysokiej jakości.