Do końca roku w naszym województwie miało powstać 7 rezerwatów. Obszary, które mają zostać objęte ochroną zgłosiły Lasy Państwowe, a Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Kielcach dodatkowo proponowane obszary powiększyła. Jednak na zaprezentowanej kilka dni temu przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska mapie 53 nowych rezerwatów, na terenie województwa świętokrzyskiego obszarów chronionych nie ma.
Lech Buchholz, zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Kielcach uspokaja i zapewnia, że nowe rezerwaty powstaną. W tym roku nie uda się utworzyć 7 takich obszarów, ale będzie ich przynajmniej 3. Procedura jest już prawie zakończona, a teraz kielecki oddział czeka, aby Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zaakceptowała dokumentację dotyczącą 3 rezerwatów.
– To dotyczy rezerwatu Góra Wierzejska niedaleko Kielc, rezerwatu Piskorzeniec Wschodni leżącego na granicy z województwem łódzkim oraz rezerwatu Podwale, który znajduje się w powiecie staszowskim. Na jego terenie znajdują się bardzo ciekawe zjawiska krasowe – informuje dyrektor.
W najbliższym czasie do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska trafi też projekt zarządzenia utworzenia rezerwatu Papiernia w gminie Końskie.
Najważniejszym z punktu widzenia ochrony przyrody ma być duży rezerwat obejmujący serce lasów suchedniowskich. Tego obszaru nie zgłosiły Lasy Państwowe, domagają się go organizacje ekologiczne. Powierzchniowo będzie większy, niż pozostałe nowe rezerwaty razem wzięte. Wiadomo, że obszar ochrony lasów suchedniowskich zostanie utworzony, ale procedura ciągle nie jest zakończona. Lasy Państwowe chcą, by powstał na terenie około 1 tys. hektarów, a RDOŚ mówi o prawie 3 tys. hektarów. Byłby to wówczas jeden z największych rezerwatów w Polsce.
Doktor Bartosz Piwowarski ze Stowarzyszenia Przyrodników Ostoja uważa, że rezerwat jest koniecznością, bowiem lasy suchedniowskie są częścią Puszczy Świętokrzyskiej. To jeden z najcenniejszych obszarów leśnych naszego kraju.
– Ta wielkość również ma znaczenie, bo zabezpiecza najcenniejsze lasy naszego regionu, najcenniejszy fragment Puszczy Świętokrzyskiej. Wielkość tego rezerwatu gwarantowałaby zapewnienie i ochronę procesów przyrodniczych zachodzących w ekosystemach leśnych – tłumaczy.
Jak dodaje dr Bartosz Piwowarski, dzięki znacznemu obszarowi objętego ochroną można będzie na terenie rezerwatu spotkać rzadkie gatunki roślin i zwierząt, występujące tylko w dużych kompleksach leśnych.
Rezerwat obejmujący serce lasów suchedniowskich oraz pozostałe rezerwaty zaproponowane przez Lasy Państwowe powstaną w pierwszej połowie przyszłego roku.