Dziesięciominutową rozmową z Międzynarodową Stacją Kosmiczną uczniowie Szkoły Podstawowej w Bodzechowie zakończyli trwający od roku projekt ARISS, wyjaśnia dyrektor szkoły Konrad Żelazowski. – Dzieci miały zajęcia specjalistyczne i wiele się nauczyły z dziedzin ścisłych. Mamy nadzieję, że rozbudzimy w uczniach zainteresowanie tymi przedmiotami, bo to główny cel projektu ARISS. Uczniowie mieli zajęcia z fizyki, robotyki, ale także pracowały z krótkofalowcami – dodaje.
– ARISS tworzą wolontariusze z całego świata, którzy z pomocą pasm radioamatorskich nawiązują łączność z obiektami umieszczonymi w przestrzeni kosmicznej, takimi jak Międzynarodowa Stacja Kosmiczna – mówi Armand Budzianowski, mentor ARISS. – Stacja kosmiczna jest na niskiej orbicie, odległość od Ziemi to około 300-400 kilometrów, więc jest możliwość nawiązania łączności. Stacja porusza się z dużą prędkością, więc jakość łączności jest zróżnicowana. Do tego dochodzi efekt Dopplera, czyli sygnał jest nierównomierny w czasie łączenia. To sprawia, że trzeba być dobrze przygotowanym do łączności, trzeba mieć dwa komplety sprzętu. Tym bardziej, że czasu na połączenie mamy około dziesięciu minut – tłumaczy.
Uczniowie przygotowali pytania do astronautów. Rozmawiali o tym, jak wygląda codzienność w kosmosie, jak się astronauci ubierają, co jedzą, ale także jak płynie czas w przestrzeni kosmicznej i ile energii potrzeba do funkcjonowania stacji.
– Porozumiewamy się w języku angielskim, a cały projekt jest bardzo ciekawy. Dowiedzieliśmy się wiele o kosmosie, o wszechświecie. Mnie zainteresował też satelita i to, jak krąży po orbicie oraz wygląd planet – mówili szóstoklasiści Miłosz Kwaśniak i Stanisław Przysucha.
Młodym adeptom kosmonautyki udało się nawiązać łączność ze stacją kosmiczną, choć sprawdziły się obawy co do sprzętu. Zadziałała dopiero druga z przygotowanych radiostacji. Z uczniami rozmawiała jedna z astronautek, odpowiadała na pytania uczniów i pozdrowiła ich z kosmosu.
Zakończenie projektu w szkole w Bodzechowie było wielkim świętem dla uczniów i nauczycieli. Rozmowę z astronautami poprzedziły wykłady na temat działalności Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i systemu krótkofalarskiego. Bodzechowska podstawówka jest 23 szkołą w Polsce, która nawiązała łączność z astronautami.