„Przestrzeń i faktura” – to tytuł najnowszej wystawy w Galerii Sztuki „Okrąglak” w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim. Tym razem pokazana zostaną: rzeźba Pawła Osóbki i malarstwo Artura Smerkowskiego. Wernisaż odbędzie się w piątek, 13 grudnia.
Dr Lucyna Gozdek, kurator ekspozycji wyjaśnia, że pierwszy z twórców, Paweł Osóbka, to kielczanin z urodzenia. Wybierając studia, zdecydował się na Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
– Chciał zdobywać wiedzę pod okiem ambitnej i zdolnej nauczycielki, rzeźbiarki, Alfredy Poznańskiej, stąd ta decyzja. Po ukończeniu studiów przemieszczał się między Wrocławiem a Kielcami, ale ostatecznie wybrał ziemię świętokrzyską. Artyści często poszukują cichych i spokojnych miejsc do pracy. On znalazł takie w Bliżynie, żeby móc się tam rozwijać artystycznie malując, rysując, zajmuje się też grafiką, ale przede wszystkim rzeźbi – zaznacza.
Rzeźbę zaprezentuje w galerii „Okrąglak”.
– Rzeźbi w różnych technikach, wykorzystuje kamień piaskowiec, brąz, miedź, ale przede wszystkim marmur, który nie jest prostym materiałem do rzeźbienia, jednak go pokochał, bo marmur jest przezierny, w wielu miejscach transparentny. Kiedy praca jest gotowa, kiedy jest już ten efekt końcowy, bardzo pięknie grają tam światło i cień, właśnie dzięki tej transparentności – mówi kurator.
Obok rzeźb Pawła Osóbki zostanie pokazane malarstwo Artura Smerkowskiego – artysty związanego z Centrum Kultury w Jędrzejowie, gdzie m.in. wykonuje scenografie czy też aranżuje wystawy. Jak mówi Lucyna Gozdek, choć pochodzi z artystycznej rodziny, sam zdobywał wiedzę i poszukiwał swojej drogi twórczej.
– Jako dorosły człowiek specjalizował się w realistycznych pracach, tworzonych w plenerze, jednak stwierdził, że te prace realistyczne są odtwórcze, po wielu latach może je tworzyć, nie wychodząc w plener. Dlatego też zaczął poszukiwać czegoś innego. Tak zainteresował się abstrakcją. Jego prace są różnorodne. Nie ma swoich ulubionych kolorów, jak sam mówi, maluje pod wpływem różnych emocji, co znajduje wyraz np. w doborze kolorów. Zwraca też uwagę na fakturę i głębię obrazu, bo maluje nie tylko pędzlem, ale często ręką, rękawicą, patykiem, kawałkiem drewna, szpachelką, więc właściwie wykorzystuje wszelkie możliwe materiały do wykonywania tych prac – opisuje.
W odniesieniu do prac obu artystów, tytuł „Przestrzeń i faktura” jak najbardziej oddaje ich charakter.
– Po pierwsze ciągle znajdujemy się w tej dużej przestrzeni galeryjnej, a druga rzecz jest taka, że ta rzeźba pięknie gra w przestrzeni. Z kolei faktura występuje u obu artystów. Rzeźba Pawła Osóbki jest bardzo gładka, natomiast w obrazach Artura Smerkowskiego ta faktura jest namacalna, bo na tych pracach można znaleźć różne, doklejone przedmioty: papier, piasek drewno – wymienia.
Wernisaż wystawy „Przestrzeń i faktura” odbędzie się w piątek, 13 grudnia, o godz. 17.00. Wstęp wolny. Prace będzie można oglądać przez dwa miesiące.