Mszą świętą rozpoczną się w piątek, 13 grudnia, uroczyste obchody 40-lecia obrony krzyży we Włoszczowie. W 1984 roku ponad siedmiuset uczniów protestowało przeciwko usuwaniu symboli ich wiary z klas lekcyjnych Zespołu Szkół Zawodowych we Włoszczowie.
Dyrekcja placówki zdecydowała wówczas o usunięciu z klas krzyży, jednak uczniowie sprzeciwili się temu zarządzeniu i postanowili pozostać w szkole, nie opuszczać jej murów. W proteście, który trwał od 3 do 16 grudnia, oprócz uczniów uczestniczyli ks. Marek Łabuda i ks. Andrzej Wilczyński. Na czele strajku stanęła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Alicja Groszek. Walczących wspierali rodzice, ale nie tylko. Mieszkańcy miasta dostarczali jedzenie i potrzebne środki czystości.
Dariusz Czechowski, starosta włoszczowski przypomina, że uczniowie mimo interwencji milicji wytrwali w swoim strajku, jednak w późniejszym czasie ponieśli konsekwencje.
– Młodzież, która brała udział w strajku opuściła szkołę dopiero na prośbę biskupa Mieczysława Jaworskiego. Biskup powiedział, że są zwycięzcami moralnymi. Tej młodzieży się nie poukładało, wielu nie zostało dopuszczonych do matury, wielu siedziało w zakładzie karnym – mówił.
Wydarzenia sprzed 40 lat zostaną upamiętnione w piątek i sobotę (13 i 14 grudnia) we Włoszczowie.
– Planowane są uroczystości dwudniowe. Rozpoczniemy w piątek, o godz. 11 mszą świętą w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, potem odbędzie się akademia w Domu Kultury, następnie przemarsz do szkoły, gdzie odsłonięta zostanie tablica, potem zwiedzanie szkoły i przypomnienie tamtych wydarzeń w miejscu, gdzie do nich doszło – wymienia starosta.
Uroczystości patronatem objął prezydent RP Andrzej Duda.