Przedstawiciele regionu świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” złożyli kwiaty przed tablicą na budynku Aresztu Śledczego w Kielcach. W tym miejscu, w 1981 roku komunistyczne władze internowały wielu działaczy ówczesnej opozycji. W piątek (13 grudnia) przypada 43. rocznica wprowadzenia stanu wojennego.
Waldemar Bartosz, przewodniczący świętokrzyskiej Solidarności podkreśla, że ogłoszenie stanu wojennego było olbrzymim zaskoczeniem dla Polaków, a ówcześnie obowiązujący system prawny nie przewidywał wprowadzenia takiego stanu ani instytucji internowania.
– To zaskoczenie spowodowało, że w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 w samym tylko regionie świętokrzyskim internowano 496 osób. Nie pamiętamy o tym, że nigdy nie poznamy ostatecznej liczby ofiar stanu wojennego między innymi dlatego, że wyłączono telefony a co za tym idzie osoby, które miały poważne problemy zdrowotne nie mogły liczyć na pomoc medyczną. Z pewnością było wiele takich sytuacji a ci, którzy zmarli to także ofiary stanu wojennego. Co ważne nie było wówczas prowadzonych żadnych statystyk, dlatego musimy uznać, że osób, które straciły życie w tamtym czasie było więcej niż zakładamy – zaznacza.
Przewodniczący dodaje, że sprzeciw społeczny z jakim spotkały się komunistyczne władze chcące zmusić naród do posłuszeństwa, to przesłanie wolności.
Dr Marzena Grosicka z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej przypomina, że stan wojenny został wprowadzony przez rządzących, aby bronić system komunistyczny a także powstrzymać społeczne dążenie do demokracji i wolności. Jak dodaje, zatrzymanie osób niewygodnych dla władz był starannie zaplanowane.
– Już w pierwszych godzinach znaczna liczba działaczy Solidarności trafiła do ośrodków odosobnienia na podstawie decyzji administracyjnej bez żadnego wyroku sądu. Taki ośrodek został utworzony między innymi w areszcie śledczym na kieleckich Piaskach. Część osób, którym udało się postawić jakiekolwiek zarzuty zostało skazanych na więzienie przez sądy zarówno cywilne jak i wojskowe – podkreśla.
W piątek (13 grudnia) o godz. 18, w kieleckiej bazylice katedralnej rozpocznie się msza święta w intencji ofiar stanu wojennego, której przewodniczył będzie ordynariusz diecezji kieleckiej, bp. Jan Piotrowski.
Po zakończeniu nabożeństwa, uczestnicy uroczystości złożą kwiaty przed pomnikiem patrona Solidarności bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który znajduje się na placu Najświętszej Marii Panny.