Tradycje dnia Wigilii Bożego Narodzenia w Polsce mają szansę trafić na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Prace nad wnioskiem koordynuje Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Do współpracy zostało zaproszone Muzeum Wsi Kieleckiej.
– To jest dziedzictwo, któremu należy się promocja i nieustające działania, które podtrzymają tradycję – mówi Beata Ryń, rzecznik Muzeum Wsi Kieleckiej.
– Niestety upływ czasu miele pewne zwyczaje, obrzędy, tradycje. Kolejne pokolenia nie chcą już tak celebrować tego, co było przez wieki cenione przez naszych przodków. Według mnie to jest ogromna starta. Te tradycje wigilijne się zmieniają, bo pewne zwyczaje, obrzędy wróżebne, które funkcjonowały w czasie Wigilii na wsi kieleckiej, nie są już praktykowane, ale nadal kultywowane jest to, by ten dzień był bardzo rodzinny, przy pięknie zastawionym stole, z opłatkiem. To są wartości, o które należy się troszczyć – zaznacza.
Koordynatorem prac nad wnioskiem o wpisanie Wigilii Bożego Narodzenia w Polsce na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturalnego, na prośbę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Beata Ryń ma nadzieję, że działania przyniosą kolejny efekt.
– Wpisanie tradycji Wigilii Bożego Narodzenia w Polsce na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego otwiera kolejne drzwi, a mianowicie wpisu ma Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Każda nacja, każdy naród zabiega o to, żeby ochronić te zwyczaje, tradycje, ważne momenty – zaznacza.
Do współpracy w prowadzonych działaniach zostało zaproszone Muzeum Wsi Kieleckiej. Beata Ryń podkreśla, że to jest ważne wyróżnienie.
– Doceniona została nasza działalność związana z pielęgnowaniem tradycji dnia Wigilii Bożego Narodzenia. To realizacja badań, publikacji wydawnictw, realizacja wystaw tematycznych, które są poświęcone Wigilii, a takich wystaw było u nas wiele. Przypominamy o tych zwyczajach, a one utrwalają się w świadomości osób, które uczestniczą w tych wydarzeniach. To zaproszenie do współpracy to też jest uhonorowanie naszych starań o to, że jesteśmy w regionie świętokrzyskim strażnikiem tradycji naszych przodków – zaznacza.
Jednym z zadań Muzeum Wsi Kieleckiej jest promowanie idei wpisu. Jak mówi Beata Ryń, na tym nie koniec.
– Będziemy się chwalić tym dziedzictwem, które jest w naszych zasobach, będziemy również opowiadać o tradycji wigilijnej naszych przodków – wymienia.
Wpis na Krajową listę otwiera możliwość wpisu na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Jak informuje dr hab. Katarzyna Smyk, profesor UMCS, przygotowaniem tej aplikacji już zajmuje się Departament Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Litwą, która wzięła na siebie zadanie koordynacji wniosku.