Po ponad 150 latach, 1 stycznia 2025 roku, Sobków w powiecie jędrzejowskim odzyska status miasta. Prawa miejskie zostały odebrane tej miejscowości na mocy ukazu carskiego w 1869 roku. było to konsekwencją pomocy, jakiej mieszkańcy udzielili żołnierzom generała Mariana Langiewicza w czasie powstania styczniowego.
Tomasz Chaja, wójt Sobkowa mówi, że jego obowiązkiem było podjąć staranie o odzyskanie praw miejskich, a decyzja ta została podjęta po konsultacjach społecznych. Włodarz gminy liczy na to, że dzięki odzyskaniu praw miejskich łatwiejsze będzie pozyskiwanie zewnętrznych dofinansowań na planowane inwestycje, a miejscowość zyska także pod względem turystycznym.
– Na obrzeżach Sobkowa realizowanych jest wiele inwestycji, co świadczy o tym, że miejscowość się rozwija. Jedną z najważniejszych zadań jakie chcemy zrealizować jest rewitalizacja rynku. Obecnie jesteśmy na etapie projektowania i przygotowywania dokumentacji. Nasza gmina, która jest gminą wiejską, jest z pewnością atrakcyjna turystycznie. Oprócz zamku, który przyciąga turystów, dużą popularnością cieszą się spływy kajakowe rzeką Nidą. Właśnie dlatego będziemy chcieli zbudować przystań kajakową, gdzie w komfortowych warunkach turyści będą mogli korzystać z tej atrakcji – zapowiada.
Mieszkańcy cieszą się z tego, że będą mieszkać w mieście i liczą na to, że Sobków będzie się zmieniał na lepsze pod względem infrastruktury.
– Mamy nadzieję, że będą realizowane inwestycje, które ułatwią nam zarówno codzienne funkcjonowanie jak i spędzanie czasu wolnego. Mam tu na myśli parking, czy chociażby dom kultury. Jeśli dobrze pamiętam, raz w roku jest organizowany przez bibliotekę koncert w parku. Nie są to jednak dobre warunki do wysłuchania muzyki. Jestem przekonana, że jeśli powstanie dom kultury, to łatwiej będzie zaprosić na przykład muzyków z filharmonii świętokrzyskiej – wylicza.
Sobków będzie 51. miastem w województwie świętokrzyskim. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, poza Sobkowem, prawa miejskie uzyska 1 stycznia 2025 r. siedem miejscowości w Polsce: Końskowola, Kurów i Wąwolnica w województwie lubelskim, Kazanów na Mazowszu, a także Kobylnica w Pomorskiem i Zaniemyśl w Wielkopolsce.