Tradycyjne święta nie obejdą się bez makowca. W cukierniach rozpoczął się przedświąteczny ruch. Klienci stawiają przede wszystkim na klasyki, czyli makowce, serniki i pierniki.
Janusz Banatkiewicz, współwłaściciel Cukierni Banatkiewicz w Kielcach mówi, że tegoroczne święta znów będą tradycyjne. – Numerem jeden na święta jest u nas makowiec i inne ciasta z makiem w składzie. Sami mielimy ten mak, nasza masa ma oryginalny smak. Jej sekret tkwi w recepturze, która nie zmienia się od 70 lat. Do maku nie dodajemy żadnych sztucznych ulepszaczy, natomiast nie żałujemy bakalii – rodzynek i orzechów laskowych oraz miodu – mówi.
Jeśli chodzi o urozmaicenie świątecznego stołu, klienci decydują się na ciasta tortowe, ale nie jak do tej pory wyłącznie na śmietanie, lecz także na maśle.
Lidia Broniś, szefowa produkcji w Cukierni Świat Słodyczy w Kielcach mówi, że tegoroczne święta będą pachniały czekoladą, orzechami o pomarańczą. – Nie ma świątecznego stołu Bożego Narodzenia bez makowca, bo mak oznacza pomyślność, szczęście i zdrowie dla całej rodziny. Nie ma świąt także bez sera, a więc szykujemy różnego rodzaju serniki. Te przygotowujemy z gruszką pod pierzynka, z pomarańczą, ale też jako nowość wprowadziliśmy serniki z pistacją. Święta to też piernik, a więc ciasto z kremem, śliwami moczonymi w spirytusie. Świąteczne wypieki to też składniki z najwyższej półki i przede wszystkim włożone w nie serce – podkreśla.
Jeśli chodzi o ciasta kremowe, tu króluje miodownik staropolski, a więc ciasto na miodzie zapiekanym z kremem z kaszy manny, ale klienci lubią też zamawiać na święta tiramisu oraz torty śmietanowe z owocami.
W Świecie Słodyczy jak co roku produkcja świątecznych ciast odbywa się na ostatnią chwilę, a więc tuż przed wigilią będzie można kupić tu świeże, często jeszcze ciepłe wypieki.
Cukiernicy mówią, że ceny ciast są podobne do roku ubiegłego, ale zauważają, że klienci racjonalniej robią zakupy. Nie rezygnują z wypieków, lecz kupują mniejsze porcje. Za kilogram ciasta w cukierni trzeba zapłacić mniej więcej od 45 złotych w górę.