Kielce uczciły pamięć powstańców wielkopolskich z 1918 roku. W uroczystościach uczestniczyli m.in. wicewojewoda świętokrzyski Michał Skotnicki oraz prezydent Kielc Agata Wojda. Przed Pomnikiem Niepodległości złożono kwiaty.
Wicewojewoda świętokrzyski Michał Skotnicki podkreśla, że pamięć o powstaniu wielkopolskim z 1918 roku jest ważna, ponieważ jest to jedyny w historii Polski zryw niepodległościowy, który zakończył się sukcesem.
– Należy pamiętać o tym, że powstanie wielkopolskie to jedyne powstanie w historii naszego kraju, które zakończyło się sukcesem. Powstańcy przygotowywali się do niego przez wiele miesięcy, a gdy do Poznania przybył Ignacy Paderewski, to wówczas pod wpływem emocji i patriotycznego uniesienia rozpoczęto akcję. To wszystko wydarzyło się bardzo szybko, powstańcy zdobywali miasto za miastem, powiat za powiatem – mówi wicewojewoda.
Prezydent Kielc Agata Wojda tłumaczy, że współczesny patriotyzm to przede wszystkim dbanie o wspólne dobro, zarówno Polski, jak i swojej małej ojczyzny.
– Przy okazji tych uroczystości warto zaakcentować, że oceniając obecne czasy przez pryzmat historii naszej ojczyzny możemy dojść do wniosku, iż mamy wielkie szczęście, że przyszło nam żyć w niepodległej Polsce. Współcześnie jako Polacy również mamy zobowiązania wobec naszego kraju, wymaga się od nas patriotyzmu. Być może niekoniecznie tak heroicznego jak tego 106 lat temu, ale wciąż patriotyzmu. Współczesny patriotyzm to przede wszystkim dbanie o wspólne dobro Polski oraz swojej małej ojczyzny i to powinno być dla naszego społeczeństwa najważniejszym obowiązkiem – mówi prezydent.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27-go grudnia 1918 roku, a jego bezpośrednią przyczyną było przybycie 26-go grudnia do Poznania Ignacego Paderewskiego – jednego z ,,ojców” polskiej niepodległości, który następnie wygłosił patriotyczne przemówienie dla Polaków zgromadzonych przed hotelem ,,Bazar”. W odpowiedzi Niemcy następnego dnia zorganizowali w mieście paradę wojskową, a oddziały biorące w niej udział zaczęły m.in. zrywać polskie flagi, a także atakować polskie instytucje i placówki. Wynikłe z tego powodu zamieszki przerodziły się w zryw niepodległościowy. Powstańcom udało się osiągnąć efekt zaskoczenia, dzięki czemu szybko zaczęli odnosić sukcesy w boju. W krótkim czasie opanowano prawie całą prowincję poznańską. Powstanie zakończyło się 16-go lutego 1919 roku, kiedy to w zawartym wówczas rozejmie w Trewirze państwa Ententy zawarły zapis stanowiący, że od tego momentu wojska powstańcze będą traktowane tak samo, jak oddziały państw trójporozumienia, a atakowanie ich przez Niemców zostanie uznane za złamanie postanowień zawieszenia broni. 28-go czerwca 1919 roku oficjalnie podpisano traktat wersalski, na mocy którego Wielkopolska została przyłączona do odrodzonej Polski.