Zmarł Leszek Gawlik etnograf z Muzeum Wsi Kieleckiej, autor kilkudziesięciu publikacji i wystaw.
– Straciliśmy wybitnego etnografa i znawcę dziedzictwa materialnego i niematerialnego regionu świętokrzyskiego. Informację o śmierci naszego kolegi przyjęliśmy z wielki żalem- mówi Beata Ryń rzecznik prasowy Muzeum Wsi Kieleckiej.
– Leszek był dobrze znany nie tylko etnografom i naukowcom z którymi współpracował, ale także wszystkim tym, którzy brali udział w licznych wydarzeniach organizowanych przez nasze muzeum. Jego piękne opowieści na temat tradycji młynarskich w naszym regionie można było usłyszeć podczas Święta Chleba. Był też pomysłodawcą najstarszego wydarzenia plenerowego organizowanego przez Muzeum Wsi Kieleckiej, czyli Wytopków Ołowiu – wspomina.
Był autorem kilkudziesięciu znakomitych wystaw, wieloletnim redaktorem „Teki Skansenowskiej”-periodyku naukowego MWK oraz autorem licznych publikacji na temat materialnego i niematerialnego dziedzictwa wsi kieleckiej.
Najstarsze wydarzenie plenerowe organizowane przez Muzeum Wsi Kieleckiej – „Wytopki Ołowiu” było opracowane i przez lata kreowane przez Leszka Gawlika. Fascynował się ginącymi zawodami i walczył o to, by pamięć o nich przetrwała. Szczególnie bliskie mu było młynarstwo, o którym cyklicznie opowiadał zwiedzającym podczas pokazu uruchomienia wiatraka z Dębna na Święcie Chleba.
Fascynowała go fotografia oraz dziedzictwo Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. Bliska znajomość z Pawłem Pierścińskim zaowocowała kilkoma wystawami.
Mimo ogromnego dorobku naukowego zawsze był niezwykle skromny, pomocny i pełen poświęcenia dla bliskich i przyjaciół.
Data i miejsce uroczystości pogrzebowych nie są jeszcze znane.