W Ostrowcu Świętokrzyskim został w czwartek (2 stycznia) uruchomiony Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych prowadzony przez miasto. Znajduje się w okolicy strefy przemysłowej przy ulicy Samsonowicza.
Przygotowanie punktu pozwoli miastu uniezależnić się od firm zewnętrznych odbierających odpady, mówi prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Artur Łakomiec.
– Rzeczy, które zostaną tutaj przywiezione, będą mogły otrzymać drugie życie. Mamy tutaj także wiatę edukacyjną i plac zabaw, gdzie w pewnej części będą wykorzystywane urządzenia z przedmiotów, które zostaną przywiezione przez mieszkańców – wyjaśnia.
Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim został przygotowany od podstaw. Jest tu budynek biurowy, garażowo-gospodarczy, magazyn i boksy, w których składowane będą odpady. Dodatkowo zakupione zostały urządzenia pomagające w zagospodarowaniu śmieci, czyli ładowarki, koparko-ładowarki i pojemniki. Maszyny często są wielozdaniowe, jedna z nich np. zamiata, wyrywa chwasty, zbiera śmieci, myje kostkę i odkurza.
Punkt przy ulicy Jana Samsonowicza 34 będzie otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 18:00 oraz w soboty od godz. 8:00 do 16:00.
Budowa PSZOK-u w Ostrowcu Świętokrzyskim kosztowała ponad 18 mln zł, połowa to dofinansowanie z Polskiego Ładu.
PSZOK będzie przyjmował od właścicieli nieruchomości zamieszkałych na terenie miasta selektywnie zebrane odpady komunalne, w tym: papier, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe, metale, szkło, tekstylia, odzież, zużyte opony, lampy fluorescencyjne i inne odpady zawierające rtęć, przeterminowane leki i chemikalia, odpady wytworzone podczas iniekcji domowych, w szczególności: zużyte igły, strzykawki, ampułko-strzykawki.
Mieszkańcy mogą także przynosić zużyte baterie i akumulatory, filtry olejowe, tkaniny do wycierania (np. szmaty, ścierki) i ubrania ochronne zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi, a także oleje i tłuszcze, farby, tusze, farby drukarskie, kleje, lepiszcze i żywice, detergenty, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny a także drewno i odpady budowlane.