Pogrzeb Leszka Gawlika – wybitnego etnografa, muzealnika, który od dziesięcioleci kreował kierunki merytorycznego rozwoju Muzeum Wsi Kieleckiej odbędzie się w piątek (3 stycznia) o godz. 12.00, w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przy ulicy Mieszka I w Kielcach. Po nabożeństwie nastąpi odprowadzenia zmarłego na Cmentarz Komunalny w Cedzynie.
Leszek Gawlik ukończył studia etnograficzne w Łodzi w roku 1987 i krótko po obronie pracy magisterskiej o sytuacji ludzi starych na Kaszubach, napisanej pod kierunkiem prof. Jadwigi Kucharskiej, rozpoczął pracę w Muzeum Wsi Kieleckiej, gdzie do końca pracował.
Był autorem kilkudziesięciu znakomitych wystaw, wieloletnim redaktorem „Teki Skansenowskiej” – periodyku naukowego Muzeum Wsi Kieleckiej oraz autorem licznych publikacji na temat materialnego i niematerialnego dziedzictwa wsi kieleckiej.
Najstarsze wydarzenie plenerowe organizowane przez Muzeum Wsi Kieleckiej – „Wytopki Ołowiu” było opracowane i przez lata kreowane przez Leszka Gawlika. Fascynował się ginącymi zawodami i walczył o to, by pamięć o nich przetrwała. Szczególnie bliskie mu było młynarstwo, o którym cyklicznie opowiadał zwiedzającym podczas pokazu uruchomienia wiatraka z Dębna na Święcie Chleba.
Fascynowała go fotografia oraz dziedzictwo Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. Bliska znajomość z Pawłem Pierścińskim zaowocowała kilkoma wystawami.
Leszek Gawlik zmarł 27 grudnia.