Rok 2025 jest dla Chęcin czasem szczególnym. To właśnie w tym roku miasto obchodzi jubileusz 700-lecia nadania praw miejskich. Choć wiele historycznych dokumentów przepadło w wyniku pożarów, które nawiedzały Chęciny przez wieki, najstarsza wzmianka o nadaniu praw miejskich pochodzi z 1325 roku.
Jak tłumaczy burmistrz Robert Jaworski, to właśnie ta data stała się punktem wyjścia dla tegorocznych obchodów, które potrwają aż 12 miesięcy. Jak dodaje, jubileusz jest okazją nie tylko do celebracji, ale także do refleksji nad bogatą historią i dziedzictwem miasta.
– Chęciny były świadkami wielu wydarzeń historycznych. Zamek królewski, górujący nad miastem, przez pewien czas przechowywał skarb koronny, co czyniło miasto nieformalną stolicą Polski. Burzliwe dzieje miasta odzwierciedlają jego wielokulturowość – przez wieki obok siebie żyli tu Polacy, Żydzi i przedstawiciele innych narodowości – zaznacza.
Jednym z najważniejszych punktów jubileuszu będą konferencje naukowe. Prelegenci z różnych dziedzin historii, przyrody i kultury będą podkreślać rolę Chęcin w kształtowaniu lokalnej społeczności i polskiej tożsamości.
– Wydarzenia te mają również inspirować młode pokolenie do odkrywania przeszłości swojego miasta – podkreśla Robert Jaworski.
Jubileusz Chęcin będzie miał różnorodny program, obejmujący wydarzenia kulturalne, naukowe i sportowe. Już 5 stycznia o godz. 17.00 mieszkańcy i goście będą mogli uczestniczyć w koncercie inauguracyjnym, podczas którego wystąpi zespół Strauss Ensemble, który tworzą muzycy z Filharmonii Świętokrzyskiej.
– Koncert odbędzie się w hali widowiskowo-sportowej Centrum Kultury i Sportu w Chęcinach. Podczas koncertu wystąpią Joanna Nawrot (sopran) i Jakub Milewski (baryton), prezentując arie operetkowe, piosenki musicalowe oraz największe przeboje muzyki filmowej. Co więcej, koncert będzie transmitowany na żywo na antenie Radia Kielce, co pozwoli szerokiemu gronu słuchaczy doświadczyć muzycznej magii tego wieczoru. Pojawia się też muzyczne akcenty, nawiązujące do filmów kręconych w Chęcinach – dodał Robert Jaworski.
Z kolei Teatr Grodzki pod Basztami przygotowuje spektakl, który zrekonstruuje moment nadania praw miejskich. Widowisko to zostanie wystawione na rynku, a następnie w zamku, gdzie zostanie zarejestrowane jako dokument i materiał promocyjny.
Obchody jubileuszu zbiegają się z zakończeniem ważnych inwestycji w mieście. Między innymi odrestaurowane mury zamku królewskiego zostaną oddane do użytku latem, a efekt prac konserwatorskich będzie widoczny w nowej, odświeżonej odsłonie obiektu.