Bakterie, pająki i drapieżne ptaki – to tylko część ciekawostek, które będzie można obejrzeć w piątek, 10 stycznia podczas Nocy Biologów. Doktor Małgorzata Łysek-Gładysińska, z Instytutu Biologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, która koordynuje wydarzenie mówi, że w programie powracają punkty cenione przez bywalców Nocy Biologów.
– Stałym punktem programu jest oczywiście transmisyjny mikroskop elektronowy pozwalający na obserwacje ultrastrukturalnych zmian w komórce. Będzie oczywiście dysekcja ryby, dysekcja serca wieprzowego, zaprezentowane zostanie również serce ludzkie. Zaplanowana jest prelekcja o jego budowie i będzie można serce ludzkie porównać z sercem wieprzowym – informuje.
Tradycyjnie podczas Nocy Biologów nie zabraknie możliwości oglądania z bliska żywych zwierząt. Grupa Sokolników Konnych „Rabiec” przywiezie ze sobą drapieżne ptaki.
Doktor Małgorzata Łysek-Gładysińska mówi, że tematem tegorocznej edycji Nocy Biologów są zmiany klimatu, dlatego duża część programu imprezy nawiązuje do globalnego ocieplenia.
– Te zmiany klimatyczne mają wpływ na nasze funkcjonowanie, nasze samopoczucie, nawet na występujące choroby. Przykładowo w ostatnim czasie jest wiele chorób o podłożu alergicznym związanych ze zmianami klimatu. Na ten temat też będą prelekcje i wykłady – zapowiada koordynator.
Uczestnicy Nocy Biologów będą mogli też wziąć udział w Tańcu z Gwiazdami. Różni się on od tego, do czego przyzwyczaiła nas telewizja, bowiem będzie to podziwianie nieba nad Kielcami dzięki teleskopowi w obserwatorium astronomicznym UJK.
Jak co roku Noc Biologów odbędzie się w Instytucie Biologii przy ulicy Uniwersyteckiej 7. Wydarzenie zaczyna się o godzinie 16, wstęp wolny. Na stronie Instytutu można sprawdzić, na które punkty programu jest jeszcze możliwość wejścia.
Po raz pierwszy warsztaty odbędą się także w Centrum Geoedukacji (ul. Daleszycka 21, Kielce) i w Ośrodku Edukacji Leśnej – Nadleśnictwa Kielce (ul. Hubalczyków 15, Kielce) oraz w Energetycznym Centrum Nauki Industria (ul. Olszewskiego 6, Kielce).