Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował w środę (8 stycznia), że wybory prezydenckie odbędą się 18 maja. Jeśli konieczna będzie druga tura, odbędzie się 1 czerwca.
Formalnie wybory zostaną zarządzone za tydzień 15 stycznia i dopiero wówczas ruszy kampania wyborcza.
Poseł Artur Gierada, przewodniczący świętokrzyskiej Platformy Obywatelskiej wierzy, że będzie to merytoryczna kampania, podczas której Rafał Trzaskowski zaprezentuje się najlepiej.
– Kampania wyborcza jest to najbardziej intensywny okres w życiu każdej partii politycznej. Na początku zaczyna się od zbierania podpisów i w województwie świętokrzyskim z tymi podpisami niebawem ruszymy. Później odbędzie się prezentacja naszej wizji prezydentury Rafała Trzaskowskiego, pozycji Polski na arenie międzynarodowej, zdiagnozowania głównych problemów naszego kraju i Europy i przede wszystkim pokazania ich rozwiązań. Wierzę w to, że będzie to merytoryczna debata, ponieważ wybory prezydenckie są takie, że kandydaci nie mogą uciekać od żadnego pytania od żadnej ze stron i myślę, że nasz kandydat pokaże, że jest bezkonkurencyjny i będzie najlepszym prezydentem naszego kraju – nadmienia.
Poseł Anna Krupka, przewodnicząca świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że PiS jest przygotowany do rozpoczęcia kampanii wyborczej.
– Przede wszystkim jest kandydat, który wygra te wybory kandydat, który jest aktywny. Podczas kampanii będzie pokazywał wartości jakie wyznaje. Jest też przygotowany wspaniały program, który ma do zaoferowania dla Polaków – podkreśla poseł.
Start w wyborach prezydenckich zapowiedzieli między innymi: wiceszef Koalicji Obywatelskiej, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, prezes IPN Karol Nawrocki, który jest popierany przez PiS, lider Polski 2050 Szymon Hołownia, wicemarszałek Senatu z Lewicy Magdalena Biejat, jeden z liderów Konfederacji poseł Sławomir Mentzen, poseł Marek Jakubiak z koła Wolni Republikanie oraz Marek Woch z Bezpartyjnych Samorządowców.
Rafał Kasprzyk, poseł Polski 2050 mówi, że Polska 2050 jest w pełni przygotowana do rozpoczęcia kampanii.
– Data wyborów została podana z dużym wyprzedzeniem i to jest dobra informacja, ponieważ każdy będzie miał równe szanse, nie tak jak poprzednio, kiedy skracano terminy i próbowano w ten sposób uzyskać jakąś przewagę. Jaka będzie ta kampania? Trudno powiedzieć w tej chwili. W przypadku Szymona Hołowni osoby przyporządkowane do pełnienia roli szefa sztabu są przygotowane i jesteśmy w pełnej gotowości.
Andrzej Szejna, poseł Nowej Lewicy nadmienia, że jeśli chodzi o jego partię jest bardzo jasny plan działania, który został już przedyskutowany, a kampania rozpocznie się w momencie zarządzenia przez marszałka wyborów w sposób formalny.
– Od tego momentu będziemy informować opinię publiczną o naszych planach, programie i działaniach, które zamierzamy podjąć, bo od tego momentu kampania rozpoczyna się w sposób formalny – podkreśla.
Dla kandydata na prezydenta Konfederacji Sławomira Mentzena kampania rozpoczęła się już jesienią, kiedy odbył pierwsze bezpośrednie spotkania z mieszkańcami Polski, jak i województwa świętokrzyskiego – mówi Dawid Lewicki, lider świętokrzyskich struktur Konfederacji.
– My już jesienią zaczęliśmy prekampanię. Objeżdżamy ze Sławomirem Mentzenem praktycznie wszystkie powiaty w Polsce. Na terenie województwa świętokrzyskiego odwiedziliśmy połowę powiatów. W tym tygodniu będziemy w Jędrzejowie, w przyszłym we Włoszczowie. Będzie to kampania bezpośrednia, polegająca na spotkaniach z mieszkańcami i rozmowach. Sławomir Mentzen będzie prezydentem aktywnym i będzie też umiejętnie korzystał z prawa weta. Ostatni prezydenci niestety bardzo rzadko korzystali z prawa weta – dodaje.