„Bądź bezpieczny z AI!” to tytuł konferencji, która odbyła się w czwartek (9 stycznia) w Targach Kielce. Jej głównymi adresatami byli nauczyciele. Małgorzata Łakomiec, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, które organizowało konferencję mówi, że wiedza o sztucznej inteligencji i narzędziach edukacyjnych stworzonych z jej pomocą jest konieczna, aby oświata w Polsce dynamicznie się rozwijała. Niestety w wielu placówkach ciągle nie wykorzystuje się możliwości, które daje sztuczna inteligencja, stąd potrzeba takich konferencji.
Jednym z prelegentów był Dominik Rozdziałowski, ekspert w zakresie cyberbezpieczeństwa i cyberprzestępczości, zastępca dyrektora Centrum Bezpieczeństwa Miasta Kielce. Jak podkreślał, sztuczna inteligencja to doskonałe narzędzie dla nauczycieli.
– Daje możliwość stworzenia indywidualnego planu nauczania dla zdolnego ucznia lub ucznia słabego. Takie plany pomogą też poprawić wyniki uczniów średnich. To też narzędzie do tworzenia ciekawych lekcji. Te algorytmy potrafią znaleźć rzeczy, o których nie mamy pojęcia – tłumaczył.
Dominik Rozdziałowski mówił też o zagrożeniach, które niesie ze sobą AI. Wśród nich jest ryzyko, że młodzi ludzie przestaną być w stanie myśleć abstrakcyjnie i rozwiązywać problemy. Sztuczna inteligencja zrobi to za nich.
Łukasz Gierek trener edukacyjny i pracownik Uniwersytetu Radomskiego mówił, że AI jest coraz częściej wykorzystywana przez oszustów. Algorytm może na przykład bardzo szybko nauczyć się idealnie naśladować czyjś głos. Wystarczy mu próbka głosu pobrana na przykład z serwisu YouTube.
– Potrzebuje 20 lub 50 sekund takiego głosu, żeby ktoś mówił tak jak ja. Każdy z nas jest narażony. To, że ja dziś odbiorę telefon od swojej żony, czy swojego dziadka, wcale nie znaczy, że ta osoba jest po drugiej stronie. Uświadomienie sobie tego zwiększy nasze bezpieczeństwo – tłumaczył.
Dzięki sztucznej inteligencji łatwiej jest też złamać hasła, których używamy do logowania się w różnych internetowych serwisach.