Województwo świętokrzyskie, po pomorskiem i zachodniopomorskiem jest na trzecim miejscu w kraju pod względem liczby pobrań narządów od zmarłych dawców. Tak wynika z danych Poltransplantu.
W 2024 roku w naszym regionie organy pobrano od 28 dawców i dzięki temu pozyskano około 90 narządów. To o kilkanaście więcej niż w roku 2023 – informuje dr Jacek Bicki, wojewódzki konsultant w dziedzinie transplantologii klinicznej.
– Biorąc pod uwagę, że świętokrzyskie nie jest dużym województwem, to te 90 pobrań to bardzo dobry wynik. W naszym regionie mieszka około 1,2 mln osób, także współczynnik pobrań jest wysoki, nawet porównując się do innych krajów europejskich – mówi.
Najczęściej pobierane są nerki, bo prawie od każdego zmarłego dawcy pobierane są te organy. Bardzo często pobierana jest także wątroba, serce i płuca, a bardzo rzadko trzustka.
Wiesława Saladra, koordynator ds. transplantologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach przyznaje, że wzrost liczby pobrań wynika z coraz większej świadomości społeczeństwa w tym zakresie.
– Jeszcze kilkanaście lat temu mówiliśmy o Kielcach jako o białej plamie w transplantologii. Od kilku lat bardzo intensywnie wzrasta liczba pobrań. Wynika to właśnie z tego, że ludzie wiedzą coraz więcej na ten temat i nie sprzeciwiają się, akceptują wolę dawcy. Ktoś kiedyś bardzo mądrze powiedział, by nie zabierać organów do nieba, bo one są potrzebne tutaj, na ziemi – dodała Wiesława Saladra.
W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach od lipca 2020 roku pobierane są nerki. Do tej pory przeszczepiono ich 62, a tylko w tamtym roku 21.
W 2024 roku w Polce pobrano ponad 2 tys. organów. Natomiast rok wcześniej było ro 1805 narządów, a w 2019 – 1473 organów.