Siekierka z brązu licząca około 3 tys. lat została odnaleziona w okolicach Starachowic. Natrafili na nią eksploratorzy z Grupy Ochrony Zabytków Fort.
Podczas poszukiwań na terenie Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski Mariusz Sikora odnalazł przedmiot, którego początkowo nie można było zidentyfikować. Dopiero po analizie dostępnych źródeł historycznych okazało się, że znalezisko to prawdopodobnie siekierka sprzed 3 tysięcy lat, relacjonuje szef grupy Krzysztof Komisarczyk:
– Po poddaniu przedmiotu analizie przez współpracującego z nami archeologa oraz sprawdzeniu dostępnych materiałów z sieci, możemy przypuszczać z dużym prawdopodobieństwem, że została odnaleziona miniaturowa siekierka z epoki brązu, datowana na I tys. p.n.e.
Poszukiwacze mają już na swoim koncie wiele cennych znalezisk. Wśród nich można wymienić żelazny miecz wczesnośredniowieczny oraz groty sprzed dwóch tysięcy lat odkryte również w lasach starachowickich. Wszystkie zabytki są przekazywane do specjalistycznego opracowania, później można je będzie oglądać w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Eksploratorzy odnaleźli też kilka polskich znaków tożsamości, tzw. nieśmiertelników. Jeden z nich został przekazany rodzinie właściciela, pozostałe są poddawane identyfikacji.
Stowarzyszenie Grupa Ochrony Zabytków Fort to grupa pasjonatów z powiatu starachowickiego, która od kilku lat eksploruje północną część świętokrzyskich lasów. Pasjonaci działają na terenie powiatu starachowickiego od 2019 roku, siedzibę mają w Wąchocku. Pomysłodawcą i założycielem stowarzyszenia jest Krzysztof Komisarczyk. Grupa liczy około 20 osób.