Bardziej zielony i ogólnodostępny. Władze Kielc przedstawiły w poniedziałek (13 stycznia) koncepcję rewitalizacji Placu Wolności.
Prezydent Agata Wojda zapowiada, że jeden z najbardziej reprezentacyjnych punktów miasta zyska całkowicie nowe oblicze. Wcześniej jednak magistrat w ramach konsultacji społecznych chce dowiedzieć się, co na ten temat sądzą kielczanie.
Agata Wojda mówi, że Plac Wolności, mimo ogromnego potencjału, od wielu lat pozostaje zaniedbany. W jej opinii jeden z najważniejszych punktów na mapie miasta powinien być ogólnodostępny dla wszystkich kielczan. Przede wszystkim jako pełne zieleni miejsce organizacji dużych miejskich imprez oraz przestrzeń rekreacyjna i edukacyjno-artystyczna.
– Jest to wyjątkowa przestrzeń, a zarazem jedno z najbardziej zdegradowanych miejsc w śródmieściu. Dla wielu kielczan ta przestrzeń kojarzy się z tętniącym życiem centrum miasta. Gdzie odbywał się handel i różne wydarzenia. Dziś Plac Wolności nie przypomina tego miejsca i jest zagospodarowany pod prowizoryczny parking, który nie może w takiej postaci istnieć – stwierdza.
– Plac Wolności będzie pełnić trzy główne funkcje. Koncepcja zakłada utworzenie trzech stref. Kluczowa jest funkcja reprezentacyjna. Chcemy by plac nadal był miejscem gdzie będą odbywać się ważne uroczystości. Projekt ma uwzględniać też stworzenie obszaru, na którym będą mogły odbywać się imprezy masowe, jak np. koncerty. Kolejną jest funkcja artystyczno-edukacyjna, która została zainspirowana pobliskim Muzeum Zabawy i Zabawek. Będzie to przestrzeń zielona zaadresowana do potrzeb najmłodszych. Planujemy tam także plac zabaw czy plenerowy amfiteatr wkomponowany w skarpę Placu Wolności. W pobliżu pojawi się też toaleta publiczna czy miejsce dla rowerzystów – mówi Agata Wojda.
Przedstawiciele władz miasta zapewniają, że opracowany 10 lat temu projekt będzie uwzględniony w pracach nad ostateczną wersją planowanej inwestycji. Jednocześnie Agata Wojda przyznaje, że budowa podziemnego parkingu pod płytą placu została ostatecznie porzucona. Zastrzega przy tym, że także organizacja ruchu wokół Placu Wolności ulegnie zmianie. Ta kwestia także ma być poddana konsultacjom społecznym.
– Okazało się, że budowa podziemnego parkingu nie ma szans na współfinansowanie z funduszy europejskich. Jednocześnie przeprowadziliśmy analizy rynku sprawdzające czy istnieje możliwości realizacji takiego przedsięwzięcia w partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP). Ten projekt w żaden sposób organizacyjnie i ekonomicznie nie spina się. Nie ma możliwości by w tym trybie wybudować podziemny parking – podkreśla prezydent.
Plany przewidują zamknięcie dla ruchu pojazdów fragmentu Placu Wolności od strony muzeum Zabawek.
Łukasz Syska, zastępca prezydenta Kielc wyjaśnia, że realizacja inwestycji ma być możliwa dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej, a dokładnie kwocie około 40 mln zł jaka została zapisana w programie Fundusze dla Województwa Świętokrzyskiego. Ostateczna wartość projektu ma być znana po rozstrzygnięciu przetargu. Jednak unijne wsparcie ma stanowić nawet 95 proc. wartości całego przedsięwzięcia.
– Wniosek w sprawie dofinansowania panujemy złożyć do 9 maja. Plac powinien służyć innym celom niż parkowanie. Naszym zadaniem jest zapewnienie dla istniejących miejsc postojowych alternatywy. Dlatego cały czas jesteśmy na etapie konsultowania i planowania nowych rozwiązań w tym zakresie przy ul. Seminaryjskiej przed budynkiem Nidy, przy Kieleckim Centrum Kultury od strony ul. Kopernika oraz ul. Solnej – tłumaczy.
– W tej chwili jesteśmy na etapie konsultacji z wojewódzkim konserwatorem zabytków na temat dopuszczalnej rozmiarów i uwarunkowań dla budynków, w których chcemy zlokalizować parkingi wielopoziomowe naziemne. Wytyczne od konserwatora pozwolą przejść do dalszych kroków. Równocześnie prowadzimy wstępne rozmowy z potencjalnymi prywatnymi partnerami zainteresowanymi udziałem w powstaniu tych parkingów w ramach PPP. Tym bardziej, że w budynkach mogłyby się znaleźć lokale usługowe – dodaje Łukasz Syska.
Konsultacje społeczne w sprawie koncepcji rewitalizacji Placu Wolności rozpoczną się 20 stycznia. Opinie kielczan będą zbierane przez trzy tygodnie. Oprócz informacji, które zostaną zmieszczone na platformie IDEA Kielce
Wykonawca projektu inwestycji ma być wyłoniony w 2025 roku. Z kolei realizacja przedsięwzięcia ma rozpocząć się na przełomie 2026 i 2027 roku.