Doktor Aleksandra Czarnecka, torakochirurg ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii jako pierwsza kobieta w Polsce wykonała dziś (17 stycznia) zabieg usunięcia raka płuca przy użyciu robota da Vinci.
– Tego typu zabiegi są zdecydowanie mniej inwazyjne dla pacjenta, niż zabiegi tradycyjne, kiedy chory z rakiem płuca musi mieć otwieraną klatkę piersiową. Zabiegi z użyciem robota odbywają się przez cztery niewielkie cięcia – wyjaśnia dr Aleksandra Czarnecka. Jak podkreśla, nie ma znaczenia czy operatorem jest kobieta, czy mężczyzna. – Wchodzimy na blok operacyjny i jesteśmy po prostu chirurgami, którzy mają do wykonania zadanie. Myślę, że emocje które nas dotykają, dotyczą wszystkich bez względu na płeć. Oczywiście zawsze nadrzędną wartością jest zdrowie i dobro pacjenta, który mierzy się i mentalnie i fizycznie z naprawdę trudnym wrogiem, jakim jest nowotwór – tłumaczy lekarka.
Dr Aleksandrze Czarneckiej przy operacji asystował dr Sławomir Pawelec. Prof. Paweł Rybojad, kierownik Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii podkreślił, że jest dumny z dr Aleksandry Czarneckiej, ponieważ wcześniejsza terapia pacjenta sprawiła, że zabieg był trudniejszy
– Był to pacjent, u którego spodziewaliśmy się trudności z uwagi na to, że był wcześniej leczony onkologicznie, był poddany chemioterapii. Po takim leczeniu tkanki są dużo trudniejsze do preparowania, trzeba być też dużo bardziej ostrożnym. U takiego pacjenta podczas zabiegu może wydarzyć się dużo różnych nieprzewidzianych sytuacji. Dlatego tym bardziej jestem zadowolony i szczęśliwy, że kolegom zabiegł się udał – mówi prof. Paweł Rybojad.
Prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii informuje, że w ciągu ostatnich 14 miesięcy w szpitalu wykonano w sumie ponad 500 zabiegów z użyciem robota da Vinci.
– Ten robot używany jest w pięciu naszych klinikach, tj. ginekologicznej, urologicznej, chirurgicznej, torakochirugicznej oraz chirurgii głowy i szyi. Cieszę się, że nasz zespół cały czas się rozwija. To służy pacjentom, którzy leczą się w Świętokrzyskim Centrum Onkologii – mówi prof. Stanisław Góźdź.
Torakochirurdzy ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii zabiegi usunięcia raka płuca z użyciem robota da Vinci wykonują od lutego 2024 roku. Dotychczas przeprowadzili ponad 50 takich zabiegów.
ŚCO jest trzecim ośrodkiem w Polsce, który wykonuje zabiegi usunięcia raka płuca z wykorzystaniem robota da Vinci.
Urządzenie kosztowało 16 mln zł, a pieniądze na jego zakup pochodziły z Ministerstwa Zdrowia.