Kieleccy radni podczas styczniowej sesji rady miasta (czwartek, 16 stycznia) wyrazili zgodę na nadanie nazw nowym oraz istniejącym rondom i skwerom na terenie miasta. Wśród decyzji znalazło się m.in. nadanie imienia gen. Kazimierza Bończy-Załęskiego rondu na skrzyżowaniu ulic Malików, Batalionów Chłopskich i Wystawowej.
O tym, że podejmowane uchwały mają duże znaczenie w kwestii upamiętnienia zasłużonych kielczan przekonywał Tomasz Adamczyk z Okręgowej Rady Adwokackiej w Kielcach, który referował projekt uchwały w sprawie skweru u zbiegu ul. Konarskiego i Źródłowej, który będzie nosił imię Jerzego Zięby. Zmarłego w 2023 roku dziekana Okręgowej Izby Adwokackiej oraz mieszkańca osiedla KSM.
– Większość z państwa miała szczęścia poznać osobiście adwokata Jerzego Ziębę. Był człowiekiem niezwykle dobrym, posiadającym rzadką w dzisiejszych czasach umiejętność słuchania i rozmowy z każdym, niezależnie od poglądów. Za swoją działalność był wielokrotnie odznaczany przez ministra sprawiedliwości, ministra edukacji i sportu czy Naczelną Radę Adwokacką – podkreślił.
– Wierzę, że przyjęcie tej uchwały w sposób należyty upamiętni postać naszego dziekana, wybitnego kielczanina, a zarazem mieszkańca osiedla KSM. – mówił do radnych Tomasz Adamczyk.
W Kielcach pojawi się także rondo im. płk Bolesława Ostrowskiego. Monika Łysek, dyrektor Wydziału Geodezji w ratuszu wyjaśnia, że mowa o skrzyżowaniu ul. Wojska Polskiego, Świerkowej oraz ul. płk Stanisława Dąbka. Z wnioskiem w z nadaniem tej nazwy wystąpiło Towarzystwo Przyjaciół Kielc.
– Pośmiertnie awansowany na generała brygady. Od 15 września 1931 roku do marca 1937 roku dowodził 4. Pułkiem Piechoty Legionów w Kielcach. W marcu 1937 roku przeszedł do Korpusu Ochrony Pogranicza. Od sierpnia do 17 września 1939 roku dowodził 36. Rezerwową Dywizją Piechoty, która walczyła w obronie m.in. Rudy Malenieckiej, a następnie pod Szydłowcem. Po kampanii wrześniowej, przez Węgry przedostał się na Bliski Wschód. Wojnę zakończył jako oficer łącznikowy II Korpusu oraz komendant miasta Rzym – tłumaczyła.
– Poza zasługami wojskowymi Kielce zawdzięczają mu doprowadzenie wodociągu do Bukówki oraz budowę budynków przeznaczonych dla kadry zawodowej 4. Pułku Piechoty, co stało się początkiem rozwoju tej części miasta. Należy też wspomnieć, że 4PP pod komendą płk Ostrowskiego zajmował wysokie lokaty we współzawodnictwie pomiędzy jednostkami wojskowymi. To dzięki jego pracy doceniono poziom wyszkolenia żołnierzy i później powierzono im obsadzenie placówki na Westerplatte – dodała urzędniczka.
Radni wyrazili również zgodę na nazwanie imieniem ks. Władysława Sierakowskiego pasażu na terenie Wzgórza Zamkowego.