Tylko 15 proc. Polaków uważa, że ma dobrą pracę, stabilną sytuację finansową i umiejętnie zarządza swoimi finansami – wynika z badania „Od zadłużenia do wyjścia na finansową prostą”. Jak dodano, 48 proc. ankietowanych zadeklarowało, że oszczędza pieniądze.
Z kolei 48 proc. zadeklarowało oszczędzanie pieniędzy, choć znacznie mniej osób potrafiło wskazać konkretne instrumenty finansowe, takie jak ubezpieczenia (28 proc.) czy lokaty bankowe (24 proc.), które pomagają w budowaniu „finansowej poduszki”. „Jeszcze mniej respondentów, bo zaledwie 19 proc., dba o regularną kontrolę swoich wydatków” – dodano.
Autorzy raportu zauważyli, że 52 proc. badanych kontrolę wydatków zaczęłoby od ich zmniejszenia w celu znalezienia oszczędności, a niewiele mniej, bo równe 50 proc. poszukałoby dodatkowych źródeł dochodu. „W całym procesie równie ważna jest konsekwencja i przyjęcie odpowiedniego planu naprawczego dla naszego portfela. Korzyści z takiego podejścia widzi 37 proc. ankietowanych” – dodano.
Podkreślono, że 1/5 uczestników badania zdecydowałaby się na polubowny kontakt z wierzycielem w celu znalezienia rozwiązania, które będzie dopasowane do specyficznych potrzeb i sytuacji życiowej osoby zadłużonej.
W informacji zwrócono uwagę, że 46 proc. ankietowanych „widzi w kłopotach z pieniędzmi źródło chronicznego stresu i gorszego samopoczucia”. Jak dodano, co trzeci Polak czuje się bezradny w obliczu takich trudności, a co piąty odczuwa wstyd z powodu sytuacji finansowej. „Problemy te mają również poważne konsekwencje zdrowotne. Aż 41 proc. badanych przyznało, że w sytuacji kryzysu finansowego nie mogłoby regularnie korzystać z opieki medycznej ani podjąć niezbędnego leczenia” – podkreślono.
Badanie zostało przeprowadzone przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna w dniach 29 listopada – 1 grudnia 2024 roku na próbie 1114 osób, reprezentatywnej dla populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej, metodą badawczą CAWI.